Na antenie: Transmisja Mszy św. z Katedry ONMP
Wojciech Sałek
Patron dnia: 19 grudnia - św. Anastazy I, papież
Częściowe zachmurzenie

-2°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 92%

Wiatr: 19.31 km/h

 • 19 Gru 2018

  Bardzo pochmurno -1°C -5°C

 • 20 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /Dla lasu - dla ludzi

Dla lasu - dla ludzi

Jak decyzja króla Kazimierza Jagiellończyka wpływa na gospodarkę leśną w Nadleśnictwie Skarżysko? Co to są serwituty? W kolejnej audycji z cyklu "Dla lasu, dla ludzi" opowiada nam o tym zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Skarżysko Michał Farys.

Leśnicy szacują, że nawet 90% jedliny na rynku pochodzi z nielegalnego źródła. O kradzieży stroiszu rozmawiamy z komendantem Straży Leśnej w Nadleśnictwie Sławomirem Sieczką w kolejnej audycji "Dla lasu, dla ludzi". 

Jak leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu świętowali 100 lat niepodległej Polski? O tym w kolejnej audycji "Dla lasu, dla ludzi".

Dziś w audycji "Dla lasu, dla ludzi" rozmawiamy o zwoleńskich lasach jako arenie historii. Poznajemy miejsca związane z odzyskaniem niepodległości.

Dziś pójdziemy na grzyby z Bogdanem Chylakiem z Nadleśnictwa Przysucha. Zapraszamy do słuchania kolejnej audycji z cyklu "Dla lasu, dla ludzi".

Czym kuszą przysuskie lasy? Rozmawiamy o tym z nadleśniczym Czesławem Koryckim w audycji "Dla lasu, dla ludzi".

Nadleśnictwo Dobieszyn będzie miało nową siedzibę. O tym, ale oczywiście też o przyrodzie rozmawiamy z nadleśniczym Pawłem Sułkowskim w audycji "Dla lasu. Dla ludzi". 

O ludziach lasu rozmawiamy w kolejnej audycji „Dla lasu, dla ludzi”.

W audycji „Dla lasu, dla ludzi” odwiedziliśmy Nadleśnictwo Ruda Maleniecka.

W niedzielę odbędzie się I Pionkowski Dzień Pszczoły w Bartnym Kącie.

Nadleśnictwo Suchedniów dostąpiło w tym roku zaszczytu otrzymania medalu „PRO PATRIA" za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś nadleśniczy Piotr Fitas zabierze nas na leśny historyczny spacer.

Lepiej żeby ich w ogóle nie było. Ale kiedy już są, Łukasz Kowalski z Nadleśnictwa Stąporków, wie doskonale, co trzeba robić, by z nimi skutecznie walczyć.

Przyjeżdżają tu turyści z Warszawy, Sandomierza czy Łowicza. W kolejnej audycji „Dla lasu, dla ludzi” mówimy o działaniach edukacyjnych prowadzonych przez Nadleśnictwo Stąporków.

Na czym polega ochrona lasu i przyrody? O tym rozmawiamy w kolejnej audycji z cyklu "Dla lasu. Dla ludzi", tym razem z Nadleśnictwa Zwoleń.

„...a nawet czasem, gdzieś daleko w Rzymie, czy Sycylii myślę sobie: po cóż ty włóczysz się człowieku? Nie lepiej by ci było pojechać do borów iłżeckich, do wioski schowanej w lesie, która się zowie Marcule...” Za namową Jarosława Iwaszkiewicza odwiedzamy dziś Nadleśnictwo Marcule

 

Jutro miną 83 lata od śmierci Józefa Piłsudskiego. O tym w jaki sposób z marszałkiem związane jest Nadleśnictwo Dobieszyn rozmawiamy w audycji "Dla lasu, dla ludzi" z nadleśniczym Pawłem Sułkowskim.

W Lesie Kapturskim posadzonych zostało dziś 4 tys. dębów. Wśród sadzących las była Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Dziś w audycji "Dla lasu, dla ludzi" odwiedzamy "małą Białowieżę w centrum Polski". Rozmawiamy z nadleśniczymi Nadleśnictwa Kozienice: Tomaszem Sotem i Arturem Mazurem. 

W audycji „Dla lasu, dla ludzi” odwiedzamy dzisiaj Nadleśnictwo Radom. O zagrożeniu pożarowym i profilaktyce rozmawiamy z nadleśniczym Jerzym Jackiem Karaśkiewiczem i Klaudią Aleksandrzak. 

Na teren Nadleśnictwa Barycz zostaną sprowadzone cietrzewie. Te niegdyś łowne ptaki występowały przed laty w koneckich lasach. Teraz leśnicy stwarzają im odpowiednie warunki, by mogły tu zadomowić się ponownie.

W kolejnej audycji „Dla lasu, dla ludzi” odwiedziliśmy Nadleśnictwo Barycz. Z leśnikiem Włodzimierzem Falbą porozmawiamy o działaniach podejmowanych przez Lasy Państwowe w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

Do lasów świętokrzyskich wprowadziły się wilki i nic nie wskazuje na to, że to stan przejściowy. Upodobały sobie Puszczę Iłżecką i Puszczę Świętokrzyską. 

Stulecie niepodległości Polski jest okazją do przypomnienia o udziale leśników w walkach niepodległościowych i o znaczeniu lasów dla dziedzictwa narodowego. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu przygotowała program obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ruszamy z nowym cyklem audycji "Dla lasu, dla ludzi". Dziś porozmawiamy z zastępcą dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotrem Kacprzakiem, który pracuje nad publikacją o stu latach niepodległości Polski, ale z punktu widzenia lasów.

Jakie atrakcje czekają na odwiedzających lasy Nadleśnictwa Suchedniów? Na wycieczkę o charakterze przyrodniczym, ale i historycznym zabrał nas nadleśniczy Piotr Fitas.

Już ostatnie dni zostały na zakup choinki. Coroczny dylemat: sztuczna czy żywa ucinają leśnicy. - Czy karpia bierzecie sztucznego z torebki czy tradycyjnego z wody? - pyta retorycznie nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów Piotr Fitas.

 

W Audycji „Las. Dobre sąsiedztwo” ponownie odwiedziliśmy Nadleśnictwo Ruda Maleniecka. Tym razem, by porozmawiać o leśnych przepisach na udane święta.

W audycji „Las. Dobre sąsiedztwo” odwiedzamy Nadleśnictwo Ruda Maleniecka. Porozmawiamy o tym, jak każdy z nas może pomóc zwierzętom przetrwać zimę.

Dlaczego w czasie wojny lotnicy tak bardzo polubili czarne borówki? Czemu borówka bagienna zwana jest pijanicą? W kolejnej audycji z cyklu „Las. Dobre sąsiedztwo” odwiedzamy Nadleśnictwo Barycz.

W audycji „Las. Dobre sąsiedztwo” tym razem zapraszamy do Nadleśnictwa Barycz. Zapoznamy się z jego niezwykłą historią.

Wszelkie państwowe lasy wokół Radomia to lasy, zarządzane przez Nadleśnictwo Radom. To naturalne miejsce rekreacji dla mieszkańców miasta.

 

 

Dziś odwiedzamy Nadleśnictwo Przysucha, które ma pieczę nad lasami między Górami Świętokrzyskimi i Równiną Radomską.

 

Jak zbierać? Gdzie zbierać? Które zbierać? Dziś w audycji "Las. Dobre sąsiedztwo" rozmawiamy o grzybach.

 

Czym różni się barć od kłody? I dlaczego pszczoły tak potrzebne są w lasach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w kolejnej audycji „Las. Dobre sąsiedztwo”.

Skałki Piekło pod Niekłaniem, Gagaty Sołtykowskie i Górna Krasna to trzy rezerwaty, które znajdują się na terenie Nadleśnictwa Stąporków. Można tam obejrzeć nie tylko skalne baszty i grzyby, ale też tropy dinozaura.

Łosie postawiły na Puszczę Stromiecką. Wybraliśmy się tam i my z mikrofonem Radia Plus Radom. Zapraszamy na audycję "Las. Dobre sąsiedztwo".

- Puszcza Stromiecka jest taką perełką historyczną. Tu zawsze coś się działo - mówił nam Paweł Sułkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn w kolejnej audycji z cyklu "Las. Dobre Sąsiedztwo".

Od 11 lat przy Nadleśnictwie Marcule działa Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bpa Jana Chrapka. W skład centrum wchodzi Arboretum, Zagroda „Nasze Zwierzęta” i Skansen maszyn rolniczych i leśnych.

Lasy pełnią ważną funkcję gospodarczą, ale są też miejscem odpoczynku i edukacji. Właśnie o tym porozmawiamy dziś z Łukaszem Gregorczykiem i Marcinem Madejem z Działu Gospodarki Leśnej w Nadleśnictwie Zwoleń.

Pod zarządem Nadleśnictwa Zwoleń znajduje się ponad 14500 ha lasów. Jakie to są lasy? Czym się szczyci Nadleśnictwo Zwoleń? W jaki sposób prowadzi gospodarkę leśną? Rozmawiamy o tym z nadleśniczym Sławomirem Okoniem i zastępcą nadleśniczego Ewą Stępień-Choroś.

Są bardzo odporne. Potrafią przetrwać na głodzie nawet 800 dni. O jednym z największych zagrożeń w lesie, czyli kleszczach rozmawiamy dziś z z-cą nadleśniczego Nadleśnictwa Skarżysko Michałem Farysem.

Wilk to nie tylko antybohater baśni o Czerwonym Kapturku, ale to przede wszystkim nasz sąsiad ze świętokrzyskich i radomskich lasów. Całe watahy przenoszą się do naszego regionu. Czy należy się jednak ich bać? Leśnicy obalają mit złego wilka.

 

Jaka jest oferta turystyczna Nadleśnictwa Kozienice? Rozmawiamy o tym z nadleśniczym  Tomaszem Sotem i jego zastępcą Arturem Mazurem. 

Dziś w audycji "Las. Dobre sąsiedztwo" odwiedzamy Nadleśnictwo Kozienice. Z nadleśniczym Tomaszem Sotem i jego zastępcą Arturem Mazurem rozmawiamy o zrównoważonej gospodarce leśnej. Jak duża jest produkcja drewna, a jaka jest skala wycinki? Dlaczego w lesie możemy natknąć się na pilarki? 

Nadleśnictwo Marcule zaprasza do Centrum Edukacji Przyrodniczej. Można tam podziwiać i rośliny i zwierzęta, a nawet maszyny rolnicze. W maju odbywa się ponadto popularny piknik.

 

 

 

Dziś odwiedzamy Suków w Nadleśnictwie Daleszyce. We wtorek 16 maja uroczyście otwarte zostało Gospodarstwo Nasienno - Szkółkarskie. Produkowanych tu będzie docelowo nawet 3 mln sadzonek. Gospodarstwo należy do nielicznych i najnowocześniejszych w Polsce.

W audycji "Las - dobre sąsiedztwo" przybliżyliśmy postać prof. Eugeniusza Bernadzkiego - wybitnego leśnika, nauczyciela akademickiego i badacza.

W audycji "Las - dobre sąsiedztwo" byliśmy na Święcie Polskiej Niezapominajki. To przede wszystkim edukacja przyrodnicza poprzez zabawę.

W audycji "Las - dobre sąsiedztwo" odwiedziliśmy Las Kapturski. Odbyło się tam sadzenie drzew z okazji Święta Lasu.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-2°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 92%

Wiatr: 19.31 km/h

 • 19 Gru 2018

  -1°C -5°C

 • 20 Gru 2018

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Północ Już Była

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 12 35
ONICO Warszawa 12 26
Cerrad Czarni Radom 11 24
Jastrzębski Węgiel 11 22
Aluron Virtu Warta Zawiercie 11 18
PGE Skra Bełchatów 11 18
Indykpol AZS Olsztyn 12 14
GKS Katowice 11 12
Chemik Bydgoszcz 10 12
Trefl Gdańsk 11 9
Cuprum Lubin 11 9
Asseco Resovia Rzeszów 10 8
MKS Będzin 11 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA