Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 1 czerwca - św. Justyn, męczennik
Dziś jest: 01 czerwca 2020

PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM

Pojazd szynowy łączący terminal lotniska z centrum Radomia?

środa, 13 maj 2020 13:22 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Pojazd szynowy łączący terminal lotniska z centrum miasta byłbym magnesem, który przyciągnie turystów i pasażerów do Radomia. Rozmawialiśmy o tym z dr. Arturem Bartoszewiczem ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i ekspertem Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".

W siedzibie Polskiego Instytutu Ekonomicznego odbyła się prezentacja raportu „Autonomiczny transport przyszłości”. Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, i równocześnie autorzy raportu, wskazali na najistotniejsze komponenty nowej wizji transportu, uwzględniające dynamiczne zmiany w branży i rolę technologii wspierających autonomizację w transporcie.

- To wielka okazja dla miasta i lotniska w Radomiu, by stać inkubatorem autonomicznego transportu przyszłości. Tu nie mówimy tylko o bezzałogowych statkach powietrznych, ale też o autonomicznych pojazdach zarządzanych systemem sztucznej inteligencji - powiedział dr Bartoszewicz.

Gość Radia Plus Radom mówił też, że plac budowy na lotnisku w Radomiu pokazuje, że inwestycja realizowana jest na najwyższym poziomie i jest dla PPL kluczowym elementem szerszej strategii rozwoju rynku lotniczego w Polsce.

- Porty Lotnicze nie rezygnują z prowadzenia inwestycji w Radomiu, co więcej obecna sytuacja nawet paradoksalnie sprzyja temu projektowi. PPL musiały znacznie wydłużyć czas realizacji inwestycji z powodu sytuacji na rynku budowlanym. To jeszcze do nie dawna stanowiło poważne wyzwanie, gdyż Porty Lotnicze musiały szukać szybko różnych rozwiązań, aby uniknąć blokady Lotniska Chopina w Warszawie. Skoro jednak ruch lotniczy wróci do poziomu z 2019 roku dopiero pod koniec 2021 roku, to PPL zyskują niejako dwa lata zapasu. W 2022 roku, gdy otwarty zostanie port w Radomiu, będzie można tam bez perturbacji przenieść część ruchu z Warszawy - powiedział dr Artur Bartoszewicz. Przypomnijmy, że Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia. Chodzi o loty czarterowe i niskokosztowe, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba przed epidemią szybko rosła w średniej i długiej perspektywie. Bez tego nie będzie możliwe także uruchamianie nowych połączeń dalekobieżnych z i do Warszawy przez LOT. Po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego Lotnisko Warszawa-Radom będzie jego lotniskiem zapasowym.

Zapraszamy do nas: