Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Piątek, 27 listopada 2020

PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM

Bielan: termin oddania lotniska jest niezagrożony

piątek, 30 października 2020 10:45 / Autor: Michał Kaczor
fot. PPL
Michał Kaczor

- Mimo trudnej sytuacji epidemicznej budowa cały czas postępuje. Słyszę od wykonawcy, że być może uda się oddać budynek terminala przed czasem – powiedział europoseł Adam Bielan. W czwartek został wmurowany kamień węgielny pod budowę terminala radomskiego lotniska.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się w czwartek, 29 października. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, liczba osób była ograniczona. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Europoseł Adam Bielan mówi, że być może uda się oddać terminal przed zapisanym w umowie terminem zakończenia prac.

- To cieszy, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej, budowa cały czas postępuje. Nie tylko nie nabiera opóźnień, ale, jak słyszę od wykonawcy, być może uda się oddać budynek terminala przed czasem. Wszystko wskazuje na to, że termin oddania do użytku lotniska w Radomiu – początek drugiej połowy 2022 roku – jest niezagrożony – powiedział Adam Bielan.

 

Europoseł Adam Bielan mówił też o dużym znaczeniu portu w Radomiu dla ruchu lotniczego w całej Polsce.

- Lotnisko w Radomiu będzie portem uzupełniającym najpierw dla lotniska Chopina, a późnej, po przeniesieniu ruchu lotniczego, dla Centralnego Portu Komunikacyjnego – dodał.

 

Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” mówił o przyszłościowej roli radomskiego lotniska.

- Lotnisko w Radomiu to dobra zmiana dla całego regionu radomskiego i miasta. To kolejny element infrastruktury, która powstaje – oprócz sieci dróg, kolei, która będzie szybko dowoziła do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Lotnisko będzie oknem na świat – powiedział prezes PPL.

 

Poseł Marek Suski mówi, że lotnisko to także nowe miejsca pracy, co jest szczególnie istotne dla Radomia i regionu.

 

Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, podkreśla, że budowa lotniska w Radomiu to element strategii zrównoważonego rozwoju.

- Nie tylko największe metropolie zasługują na rozwój i wzrost gospodarczy. Lotnisko będzie katalizatorem przyciągającym kolejne inwestycje – powiedział wiceminister.

 

Po uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Stanisław Wojtera podpisał umowę na budowę dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska. Przetarg wygrała Korporacja Budowlana DORACO.

Europoseł Adam Bielan zaapelował do władz miasta, żeby przygotować Radom i region na otwarcie lotniska.

- Z jednej strony musimy trzymać kciuki, żeby projekt nie nabrał żadnych opóźnień, ale z drugiej, apeluję do władz samorządowych o przygotowanie miasta i całego regionu na przyjęcie pasażerów – powiedział Adam Bielan.

 

Terminal ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do 9 mln pasażerów. Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, chodzi o loty czarterowe i niskokosztowe, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba szybko rośnie.

ZAPRASZAMY DO NAS