Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Romaryk, opat
Dziś jest: Środa, 08 grudnia 2021

#Popołudnie Plus

Opowieści o Świętych zaśpiewane w Oratorium

sobota, 09 października 2021 00:22 / Autor: Wojciech Sałek
foto: Radio Plus Radom/Wojtek Sałek
Wojciech Sałek

Marcin Styczeń to wokalista, kompozytor i autor tekstów. Artysta niezależny od wielkich wytwórni, za to zależny od swoich słuchaczy, jak sam mówi. I ze słuchaczami spotkał się w sobotę w Oratorium, gdzie wraz ze swoim zespołem zaśpiewał piosenki z ostatniej płyty zatytułowanej "Święci".

Z wykształcenia dziennikarz. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w kraju i zagranicą. Jego artystyczny dorobek to dziesięć płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą, Ernestem Bryllem, z którym współpracuje od 2009 roku. Ostatni album to 14 portretów świętych i błogosławionych stworzonych przez niego. Wśród nich: św. Brat Albert, św. Szarbel, św. Jan od Krzyża, św. Jadwiga Królowa, św. Jadwiga Śląska, św. Franciszek z Asyżu, św. Ignacy Loyola, św. o. Pio, św. Maksymilian Kolbe, bł. Jerzy Popiełuszko, kard. Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II, św. Faustyna, bł. Michał Giedroyć.

Jak powstawała płyta, czy są jeszcze święci, o których chciałby zaśpiewać, czy on jak i publiczność stęsknili się za koncertami na żywo - o tym z Marcinem Styczniem rozmawiał Wojtek Sałek:

Ma na swoim koncie 11 płyt autorskich, które powstawały od 2006 roku. Debiutancka płyta „Pieśń o Bogu ukrytym” do wierszy Karola Wojtyły, promowana była na koncertach w kraju i za granicą. W 2008 roku ukazała się autorska płyta „21 gramów”. W 2009 roku Marcin Styczeń nawiązał współpracę z poetą Ernestem Bryllem, której owocem jest pięć kolejnych albumów. W 2016 roku ukazała się autorska płyta „Zbieg” a rok później w pierwszą rocznicę śmierci Leonarda Cohena ukazała się płyta "Lubię gadać z Leonardem", zawierająca 11. piosenek kanadyjskiego barda z jego trzech ostatnich płyt, w autorskich tłumaczeniach Marcina Stycznia. Ostatni album to krążek zatytułowany "Święci", który ukazał się w tym roku.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej organizuje Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej oraz Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.

Patronat honorowy: Biskup Radomski Marek Solarczyk.

Patronat medialny: Radio Plus Radom, Radomski Gość Niedzielny, portal Diecezji Radomskiej

Partnerem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jest ENEA Wytwarzanie.

Sponsorzy: Radmot, Zakład Masarski Krawczyk, Peugeot M.i R.Prasek, Piotr Ciołkiewicz, Marek Włodarczyk, Piekarnia Fogiel & Fogiel, Marco Shoes.

ZAPRASZAMY DO NAS