Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

RADOM

Policja pracuje coraz lepiej

czwartek, 16 lipca 2015 13:54 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska
Spadek przestępczości, mniej wypadków na drogach i lepsza ocena mieszkańców Mazowsza - policjanci podsumowali I półrocze 2015 roku.

Dziś na specjalnie zwołanej konferencji prasowej insp. Rafał Korczak – szef Mazowieckiej Policji wraz ze swoimi zastępcami prezentował statystyki za pierwszych sześć miesięcy tego roku. - Pierwsza połowa  2015 roku przyniosła spadek przestępczości w Polsce. Analiza dokonana na podstawie liczby wszczętych przez Policję postępowań w sprawach o przestępstwa pokazuje, że pozytywne trendy w zakresie walki z przestępczością się utrzymują. W garnizonie mazowieckim wszczęto o 1,3%ilość postępowań mniej niż w takim samym okresie 2014, przy wzroście wykrywalności o 2,8% - do poziomu 75,7% - informował insp. Rafał Korczak.

Z kolei z analizy wyników Polskiego Badania Przestępczości wynika, że Polacy coraz bardziej ufają Policji i są z ich pracy zadowoleni. Na pytanie "Jak ocenia Pan(i) pracę Policjantów pełniących służbę w okolicach Pana(i) miejsca zamieszkania?" 70% respondentów w całej Polsce odpowiedziało „dobrze". W samym garnizonie  mazowieckim wynik jest jeszcze lepszy, tu odpowiedź „dobrze” zaznaczyło prawie 73% respondentów.Z prezentowanych danych PBP wynika, że coraz mniej obawiamy się wymuszeń, czy okupów; handlu narkotykami; zaczepki agresywnej młodzieży, czy napadów i rozbojów; a coraz bardziej czujemy zagrożenia ze strony piratów drogowcy, bardziej też boimy się kradzieży.

A jeśli chodzi o te ostatnie, to spadła ilość kradzieży samochodowych, których znaczny wzrost odnotowano w 2014 roku – dane prezentował młd. insp. Kamil Borkowski zastępca Komendanta Mazowieckiej Policji. W ubiegłym roku powstały dwa nowe wydziały: Wydział Cyberprzestępczości oraz Wydział Zwalczania Przestępczości Narkotykowej. Efekty działań tych wydziałów obserwujemy już w tym roku. W całym 2014 roku zabezpieczono 49 kg narkotyków, do lipca 2015 roku już 40 kg narkotyków. Cały czas trwa też walka z dopalaczami.

Niezwykle ważna jest poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach – ostatnie pół roku to o 8,5%  wypadków mniej, niż w analogicznym okresie roku 2014 i o 9% mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym – informował insp. Marek Świszcz zastępca Komendanta Mazowieckiej Policji. W 113 wypadkach zginęło 125 osób, w tym 39 stanowili piesi. Policjanci ostro reagowali też na wykroczenia związane z przekraczaniem dozwolonej prędkości i jazdę pod wpływem alkoholu, dodajmy, że 18 maja zaostrzyły się przepisy ruchu drogowego. W sumie zatrzymano 385 praw jazdy.

Niestety mimo apeli nie brakuje też utonięć: od początku roku na terenie garnizonu mazowieckiego utonęło 27 osób, ale od 1 maja aż 22.Spadła również ilość przestępstw z udziałem nieletnich, a także tzw. przestępstw „na wnuczka”. To efekt działań profilaktycznych. Policjanci spotykają się z dziećmi i młodzieżą w szkołach, organizują przeróżne spotkania, debaty, czy szkolenia dla seniorów.

Jeśli chodzi o najważniejsze inwestycje to: w Radomiu - strzelnica wraz z infrastrukturą, w Sierpcu - budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji oraz w Siedlcach - przebudowa obiektów KMP. Niebawem, bo już 28 lipca zaplanowano Święto Policji. Uroczystość odbędzie się w Garwolinie.