Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Chryzant i Daria
Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020

RADOM

Urodzinowa konferencja na UTH

wtorek, 06 października 2015 15:07 / Autor: Weronika Chochoł
fot. www.uniwersytetradom.pl
Weronika Chochoł
Badacze z całej Polski, a także naukowcy z USA zawitali do Radomia. Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja Kazimierz Pułaski i jego czasy w historii, literaturze, kulturze. W 270 rocznicę urodzin. Sylwetka patrona radomskiego Uniwersytetu przybliżona będzie z wielu stron.
Program konferencji obejmuje referaty specjalistów z różnych dziedzin nauki: historii, literaturoznawstwa, historii idei, kulturoznawstwa, historii sztuki. Prelegenci przedstawią wyniki badań dotyczących rodziny Kazimierza Pułaskiego, jego działalności militarnej w Polsce i USA oraz interpretacji jego życia w literaturze, malarstwie, rzeźbie, muzyce i filmie. Spotkanie będzie doskonałą okazją do świeżego, wieloaspektowego spojrzenia na postać Pułaskiego – bohatera dwóch narodów.

Kazimierz Pułaski uznany jest za bohatera zarówno Polski jak i Stanów Zjednoczonych. W USA pamięć o nim jest nadal żywa. Zapewnia o tym Christopher Midura - Radca ds. Prasy i Kultury przy Ambasadzie USA w Warszawie: - Powiedziałbym, że miłość od Pułaskiego jest wciąż żywa z uwagi na fakt poświęcenia, jakiego Pułaski dokonał w obronie wolności amerykańskiej. Gdyby nie między innymi Pułaski, Amerykanie z pewnością nie pokonaliby Brytyjczyków. Ta pamięć jest wyrazem pamięci dla bohatera. Symbolizuje on także wkład Polaków jak całej grupy w wwalce o niepodległość USA. - mówi Christopher Midura i dodaje: - Amerykanie korzystają z każdej okazji żeby wskrzeszać pamięć o Pułaskim. W Stanach Zjednoczonych zazwyczaj nie świętuje się rocznicy śmierci, ale z uwagi na to, że Pułaski umarł w wyniku poniesionych w czasie walki ran, to jest wyjątek. Między innymi w stanie Illinois w USA Amerykanie i Polonia celebrują co roku rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego organizując parady i inne wydarzenia. Również w Nowym Jorku słychać echa tego typu wydarzeń.

Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać wykładów, a także wziąć udział w dyskusji na temat Kazimierza Pułaskiego. Nie zapomniano także o związkach bohatera z ziemią radomską. Dr hab. Dariusz Kupisz, prof. nadzw. Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej:

Pamięć o Kazimierzu Pułaskim trwa nieprzerwanie. - Kazimierz Pułaski miał ogromną wolę walki o dobrą sprawę: o wolność, zasady równości, dobro człowieka. - mówi dr hab. Jolanta Daszyńska, prof. nadzw. Uniwersytetu Łódzkiego i przywołuje fakt z życia bohatera: - Kiedy Pułaski był w Ameryce czuł się niedoceniony i popadał we frustrację właśnie dlatego, że uważał, że tej wolności się nie broni, że wśród ludzi panuje marazm. Pułaski nigdy nie odstąpił od swoich poglądów. To był człowiek czynów i dobrych ideałów.

W otwarciu konferencji wziął także udział J.M. Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego – Zbigniew Łukasik który podkreślił, że o godność człowieka można walczyć zarówno w Polsce jak i w Europie czy na świecie. - Patriotyzm, który cechował Kazimierza Pułaskiego zanikł w pewnym okresie. Myślę, że tego typu konferencje będą młodemu pokoleniu pokazywały i nakreślały drogę walki o ideały – mówi Rektor UTH.

O innym walorze tego typu konferencji mówi wiceprezydent Karol Semik: - Takie spotkania mają walor ciekawostkowy. Możemy od prelegentów dowiedzieć się czegoś, co trudno przeczytać w literaturze opisującej życie Kazimierza Pułaskiego.

Jutro drugi dzień konferencji. Tym razem naukowcy spotkają się w Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Organizatorami konferencji są: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Radomskie Towarzystwo Naukowe, a wśród współorganizatorów znaleźli się Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia, Gmina Miasta Radomia, American Corner Radom oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia”.