Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

RADOM

Chroń lasy przed złodziejami!

piątek, 30 października 2015 14:30 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Leśnicy ostrzegają przed nielegalnym handlem stroiszem.
W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych wzrasta zapotrzebowanie na ozdoby nagrobkowe wykonane z gałązek drzew i krzewów iglastych. - Drzewem najbardziej narażonym na dewastację jest jodła, z której wykonywane są wieńce i stroiki - mówi Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

W ramach corocznej akcji „Stroisz” leśnicy, w szczególności straż leśna współpracują z jednostkami policji i straży miejskiej. Wspólnie patrolują drogi, targowiska i tereny przy cmentarzach kontrolując przewóz i sprzedaż nielegalnego stroiszu. W najbardziej narażonych miejscach w lasach służby leśne wykorzystują monitoring kamer.

Efektem nielegalnego pozyskiwania stroiszu są widoczne w lesie kikuty młodych drzew, niemal całkowicie pozbawione gałązek lub duże drzewa pozbawione gałęzi, często aż do samego wierzchołka. Oprócz jodły na zniszczenie narażone są także inne drzewa i krzewy iglaste, a także rzadkie rośliny chronione, takie jak widłaki i mchy.

Stroisz można kupić legalnie, pozyskany w sposób bezpieczny dla lasów. Lasy Państwowe oferują sprzedaż na asygnaty stroiszu pozyskanego przy pracach pielęgnacyjnych prowadzonych w drzewostanach, a także ze specjalnie zakładanych plantacji drzew i krzewów iglastych w szkółkach roślin ozdobnych.

W ubiegłym roku w czasie akcji „Stroisz” na terenie RDLP w Radomiu strażnicy stwierdzili 16 przypadków nielegalnego pozyskania gałązek, skontrolowali 170 pojazdów i 200 osób. Prowadząc działania związane z akcją odnaleziono również 41 wnyków, stwierdzono 3 przypadki zaśmiecania lasu oraz 31 przypadków kradzieży drewna. Nałożono 21 mandatów na łączną kwotę 2 tys. zł i zastosowano ponad 90 pouczeń.