Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Młodzi pamiętają o stanie wojennym

czwartek, 12 grudnia 2013 15:15 / Autor:

Na ulice wyjdzie ZOMO, będzie koksownik i gen. Jaruzelski, ogłaszający stan wojenny. W ten sposób młodzi ludzie chcą przypomnieć jutro radomianom o 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Akcja „Młodzi Pamiętają” została zorganizowana po raz pierwszy w 2003 roku w Warszawie. - Stwierdziliśmy, że warto upamiętnić te wydarzenia w sposób niekonwencjonalny i skierować się do młodych, żeby pamiętać, że było coś takiego jak stan wojenny i upamiętnić jego ofiary - mówi Michał Kalinowski z Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska, która organizuje kampanię. Potrzeba przypominania o najnowszej historii jest bardzo duża, ponieważ wiedza o stanie wojennym wśród młodych ludzi jest mizerna. CBOS przeprowadził w 2011 r. badania w grupie wiekowej 16 - 35 lat. Jedynie 27 % ankietowanych znało datę roczną i dzienną stanu wojennego.

Dotychczas akcje co roku przeprowadzane były w Warszawie. Na telebimie koło stacji metra Centrum wyświetlana była odezwa gen. Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego. Natomiast na Uniwersytecie Warszawskim odbywało się spotkanie licealistów z historykami i opozycjonistami. - To była pierwsza tego typu akcja, dlatego na początku było zaskoczenie, ale bardzo pozytywne. Młodzi ludzie przychodzili z chęcią na wykłady. Teraz tego typu akcji w Warszawie jest już znacznie więcej - opowiada Michał.

Jak będzie przebiegała radomska akcja o stanie wojennym? Koło dworca kolejowego będą stali wolontariusze, stylizowani na funkcjonariuszy ZOMO. Będzie też koksownik. To ma uświadamiać ludziom, że przypada ważna rocznica. Natomiast na telebimach będzie wyświetlane wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego. Licealiści spotkają się z osobami represjonowanymi w stanie wojennym. Będzie też sprawowana Msza Św. Po niej w Resursie Obywatelskiej zostanie wyświetlony film "Ostatni prom" Waldemara Krzystka z 1989 roku z Krzysztofem Kolbergerem w roli głównej.  Organizatorzy zachęcają też do zapalenia jutro symbolicznej świeczki w oknie.

Więcej o akcji można przeczytać na stronie internetowej www.odpowiedzialnosc.org. Patronem medialnym inicjatywy jest Radio Plus Radom.

PROGRAM

7.00 – 22.00 – materiały edukacyjne wyświetlane na 10 telebimach na
terenie miasta,
7:00 – 9:00 – patrole ZOMO grzeją się przy koksownikach – Dworzec
Kolejowy oraz ul. Żeromskiego,
9:00 – 13:00 – lotne patrole ZOMO w radomskich szkołach średnich
rozdające ulotki edukacyjne,
12:00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Czerwca `76,
17:00 – Msza Święta w kościele pw. Świętej Trójcy,
18:00 – pokaz filmu „Ostatni Prom” – Resursa Obywatelska