Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

RADOM

Dane mieszkańców nie będą publiczne

piątek, 08 stycznia 2016 14:22 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

- Nie będziemy udostępniali prywatnych danych mieszkańców - zapewnia Mateusz Tyczyński, szef kancelarii prezydenta Radomia. To komentarz ws. wtorkowego wyroku Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła skargi złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez Mateusza Wojcieszaka. Wnioskował on w marcu 2015 roku o udostępnienie imion i nazwisk osób, z którymi Urząd Miasta podpisywał umowy cywilnoprawne w 2014 i 2015 roku. Jak mówił oskarżający. -Radosław Witkowski celowo nie udostępnia informacji dotyczących imion i nazwisk osób wykazanych w rejestrze umów publicznych. Wielomiesięczny spór z zakresu jawności pokazuje stosunek Urzędu do obywateli oraz transparentności swoich działań.

We wtorek Sąd uznał, że Urząd Miejski powinien terminowo dostarczyć wnioskującemu dane osób współpracujących z miastem, w tym firm i osob prywatnych. Jak komentuje Mateusz Tyczyński. -Niech organ wyższej instancji postawi granicę i pokaże jasno, gdzie jest prawo do prywatności, a gdzie jest prawo dostepu do informacji publicznej. Stoimy na stanowisku, że tam, gdzie choć złotówka publicznych pieniędzy trafia w ręce prywatne, dane trzeba udostępnić.

Urząd Miejski nie chce odwoływać się od decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. -Nie będzie zaskarżenia tej decyzji. Decyzja Sądu dotyczyła braku wydania samej decyzji administracyjnej jako formy, a nie meritum sprawy. My tę decyzję wnioskowawcy ponownie dostarczymy w najbliższych dniach w nieco zmienionej formie. Urząd uznał część argumentów, że tam, gdzie każda złotówka trafia w ręce prywatne, trzeba udostępnić dane. Każdy, kto w jakiś sposób zarabia na kontaktach z Urzędem, musi liczyć się z tym, że jego dane zostaną upublicznione. Natomiast nie będziemy upubliczniać spraw, które dotyczą czysto prywatnej sfery życia mieszkańców Radomia - dodaje Tyczyński.

Zapraszamy do nas: