Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

RADOM

Jeden dzień - tysiąc wykroczeń

poniedziałek, 07 marca 2016 18:54 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com
Weronika Chochoł
Nieustąpienie pierszeństwa, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, czy nieprawidłowe oświetlenie - te i wiele innych wykroczeń ujawnili funkcjonariusze mazowieckiej drogówki w minioną sobotę. Za nami działania NURD - Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

W działaniach łącznie udział wzięło 359 policjantów. Funkcjonariusze ujawnili 1084 wykroczenia. Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego nie było domeną tylko kierowców. Również piesi i rowerzyści popełniali błędy.

Jak wynika z policyjnych statystyk, 764 kierowców nie przestrzegało przepisów. Częste błędy popełniane przez kierujących, to między innymi nieustąpienie pierwszeństwa pieszym i nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych.

Wśród rowerzystów częste błędy to między innymi nieprawidłowe oświetlenie roweru, a także jazda wzdłuż przejścia dla pieszych. Łącznie zatrzymanych zostało 40 rowerzystów.

Przechodzenie w miejsach niedozwolonych to największy problem pieszych. Aż 200 osób, z 280 zatrzymanych popełniało właśnie to wykroczenie. Częstym błędem było również niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Była to jedna z wielu akcji Policji, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Jak alarmują funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce na tle innych państw europejskich jest wyjątkowo wysoka: - Na każde 100 wypadków w naszym kraju ginie 12 osób, podczas gdy średnio w krajach UE zaledwie 3 osoby. Towarzyszy temu wysoki odsetek urazów powypadkowych prowadzących do trwałego inwalidztwa.