Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Bernardyn ze Sieny, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 20 maja 2022

RADOM

Pamięci radomskiego Czerwca 76

wtorek, 19 kwietnia 2016 12:39 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Ustanowiono "Rok Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76". Decyzję w tej sprawie podjęli radni Rady Miejskiej w Radomiu. Jednym z bohaterów protestu robotniczego był ks. Roman Kotlarz, który znalazł się - jak sam pisał - "świadomie i dobrowolnie" w ogromnej rzeszy strajkujących z Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu. Następnie ze schodów kościoła Świętej Trójcy błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji.

Radni w okolicznościowej uchwale przypomnieli, że w bieżącym roku przypada czterdziesta rocznica robotniczego protestu w czerwcu 1976 roku. Na skutek radomskich wydarzeń powstała pierwsza legalna opozycja KOR i ROPCiO, a w następstwie tego NSZZ "Solidarność". - Jestem z dumny z decyzji moich kolegów radnych. Już w roku 1980 roku byłem jednym z pierwszych , którzy domagali się rehabilitacji ludzi skazanych w wyniku represji władz komunistycznych. Liczę na podjęcie podobnych uchwał przez Sejm i Senat. Nasza uchwała przypomina wydarzenia, które zapoczątkowały drogę do wolności - powiedział radny Andrzej Sobieraj, uczestnik wydarzeń czerwcowych.

Radosław Witkowski, prezydent Radomia uważa, że uchwała jest jedną z form upamiętnienia wydarzeń sprzed 40 lat. - Kultywowanie pamięci o wydarzeniach radomskiego czerwca i ludziach w nich uczestniczących jest niezwykle ważne dla kształtowania świadomości historycznej. Chcemy godnie uczcić przypadającą w tym roku rocznicę i pokazać, że europejska droga do wolności zaczęła się właśnie Radomiu - powiedział prezydent Radosław Witkowski.

Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu jest zdania, że wciąż wielu Polaków nie pamięta o wydarzeniach sprzed 40 lat. - To tutaj, w Radomiu, rozpoczęły się protesty, które zapoczątkowały drogę do upadku komunizmu. Nasze miasto dołożyło jedną z cegieł w tym procesie - powiedział Dariusz Wójcik.

Zakrojone na szeroką skalę obchody będą trwały przez cały czerwiec. W planach są m.in. plenerowe koncerty z udziałem znanych artystów, wystawy, spotkania z historykami i uczestnikami protestu oraz wiele innych wydarzeń przybliżających Radomski Czerwiec. Z myślą o młodym pokoleniu powstanie także mural upamiętniający robotniczy zryw sprzed czterdziestu lat.

Prawdopodobnie z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy odbędą się tegoroczne obchody 40. rocznicy Protestu Radomskich Robotników. Uroczystości odbędą się 25 czerwca. Program tegorocznych obchodów przewiduje koncert zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który odbędzie się 23 czerwca. Ponadto zaplanowano dwudniowe (23-24.06) posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Miejscem obrad będzie budynek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Ośrodek Wypoczynkowy Lasów Państwowych w Jedlni-Letnisku.

W czerwcu 1976 r. robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją.25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.

Uczestnicy protestów, przez rządzących nazwani pogardliwie "warchołami", poddani zostali brutalnym represjom. Byli bici na tzw. ścieżkach zdrowia i wyrzucani z pracy. Niektórzy pozostali inwalidami na całe życie. Do dzisiaj nie zostali osądzeni ani wydający polecenia, ani wykonawcy - członkowie ZOMO i pracownicy SB.