Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

RADOM

Bogaty program Radomskiego Czerwca 76

wtorek, 10 maj 2016 15:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Wydarzenia związane z obchodami rocznicy Radomskiego czerwca 1976 roku potrwają przez cały miesiąc. W bogatym programie są m.in. festiwal filmowy Czerwiec’76, piknik historyczny „Witryna Radomskich Buntów”, międzynarodowa konferencja naukowa „Miasta buntów w imperium sowieckim” oraz wystawy „Radom w PRL-u” i „Ukarane Miasto”.

Kulminacją obchodów będzie Msza święta przy Pomniku Ludzi Skrzywdzonych, której będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi bp płocki Piotr Libera. Do Radomia ma również przyjechać prezydent Polski Andrzej Duda. Początek liturgii o godzinie 13.00 u zbiegu ulic 25-go Czerwca i Żeromskiego. Wszystko to 25 czerwca.

- Bardzo się cieszę, że to miasto, miasto buntu, miasto ukarane, doczeka się tak wspaniałych obchodów. To będzie wielka nagroda dla ludzi, którzy byli wówczas bici i spędzili wiele miesięcy w więzieniach - mówił podczas konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia "Radomski Czerwiec ‘76" Stanisław Kowalski. - Mam nadzieję, że dzięki zaplanowanym telewizyjnym transmisjom z uroczystości, o tym, co wydarzyło się w Radomiu 40 lat temu dowie się cały świat - dodał z kolei przewodniczący NSZZ Solidarność Ziemia Radomska Zdzisław Maszkiewicz.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski mówił, że obchody będą szczególnym wydarzeniem "pozwalającym przypomnieć i utrwalić w świadomości Polaków, że europejska droga do wolności zaczęła się właśnie w Radomiu". - Planujemy uczcić zbliżającą się rocznicę w wyjątkowy sposób. Poprzez cały cykl różnorodnych wydarzeń chcemy pokazać miejsce naszego miasta w historii Polski i Europy - powiedział prezydent Witkowski.

Oficjalne uroczystości odbędą się 25 czerwca, ale wydarzenia związane z obchodami rocznicy potrwają przez cały miesiąc. W bogatym programie są m.in. festiwal filmowy Czerwiec ’76, piknik historyczny „Witryna Radomskich Buntów”, międzynarodowa konferencja naukowa „Miasta buntów w imperium sowieckim” oraz wystawy „Radom w PRL-u” i „Ukarane Miasto”.

W przeddzień rocznicy zostanie też otwarta ścieżka dydaktyczna „Śladami Radomskiego Czerwca” przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, na ścianie bloku stojącego u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca zostanie odsłonięty mural, a w Jedlni Letnisku odbędzie się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W programie obchodów jest też wiele wydarzeń muzycznych. 19 czerwca odbędzie się wielkie widowisko z udziałem gwiazd polskiej muzyki, a tydzień później odbędą się dwa koncerty organizowane pod wspólnym tytułem ”Muzyczna droga do wolności”. 25 czerwca wystąpią: Lombard, Róże Europy i Tomek Lipiński, a następnego dnia Ray Wilson – były wokalista zespołu Genesis, który zaśpiewa utwory legendarnej grupy. Podczas obchodów rocznicy wystąpią także Jan Pietrzak oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Nie zabraknie także wydarzeń sportowych takich jak Półmaraton Radomskiego Czerwca ’76 oraz Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności i Olimpijczyków.

Honorowy patronat nad obchodami 40. rocznicy Radomskiego Czerwca 76 objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W czerwcu 1976 r. robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją.25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów. Uczestnicy protestów, przez rządzących nazwani pogardliwie "warchołami", poddani zostali brutalnym represjom. Byli bici na tzw. ścieżkach zdrowia i wyrzucani z pracy. Niektórzy pozostali inwalidami na całe życie. Do dzisiaj nie zostali osądzeni ani wydający polecenia, ani wykonawcy - członkowie ZOMO i pracownicy SB.