Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Radomianin na czele ważnej mazowieckiej rady

sobota, 11 czerwca 2016 08:35 / Autor:
fot. http://udskior.gov.pl

Radomski działacz opozycyjny Andrzej Sobieraj stanął na czele mazowieckiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Nowe gremium będzie opiniowało wnioski Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie statusu i uprawnień działacza opozycji lub osoby represjonowanej.

W uroczystości powołania rady wzięli udział m.in. p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Mariusz Raboszuk.

Ranga rady ma wzrosnąć w związku z nowelizacją ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. - Jesteśmy niemal w przededniu nowelizacji ustawy, która powinna iść w kierunku postulatów zgłaszanych przez środowisko i myślę, że duża rola będzie w tym również rad konsultacyjnych, bo to państwo są głosem środowiska. Wszyscy wiemy, że zmianie ulec muszą kwestie związane z progami, od których wypłacane są świadczenia i pomoc - mówił Jan Józef Kasprzyk. Zmian ma być wiele. Mają być wprowadzone ulgi na przejazdy komunikacją krajową i pierwszeństwo w świadczeniach zdrowotnych. W lipcu ma odbyć się pierwsze czytanie ustawy. 

Poza prezesem Stowarzyszenia Osób Represjonowanych i Internowanych w Stanie Wojennym Andrzejem Sobierajem w skład rady wszedł także inny radomianin Wiesław Mizerski. Pozostali członkowie to: Wojciech Borowik, Alina Cybula-Borowińska, Hanna Jakubowska, Sławomir Karpiński, Barbara Kądziela, Janusz Olewiński i Tomasz Szostek.

źródło: http://udskior.gov.pl