Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 2 czerwca - błogosławieni męczennicy Sadok i Towarzysze
Dziś jest: 02 czerwca 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

RADOM

Kwiaty także przy pomniku Kaczyńskich

sobota, 25 czerwca 2016 18:47 / Autor:
Przy pomniku pary prezydenckiej śp. Marii i Lecha Kaczyńskich w Radomiu kwiaty złożył prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.

Premier Beata Szydło wraz z ministrami a także Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski złożyli kwiaty przy pomniku znajdującym się przy ul. Żeromskiego w Radomiu zaraz po uroczystościach rocznicowych Czerwca '76. Z kolei prezydent RP Andrzej Duda hołd śp. parze prezydenckiej złożył około godziny 17.00 po czym udał się do Warszawy.

Z kolei w Radomiu na wyjazdowym posiedzeniu obradował Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. W podjętej uchwale politycy partii rządzącej wskazali m.in. na konieczność odbudowy przemysłu obronnego w Radomiu. „Dziś rząd Prawa i Sprawiedliwości doceniając rolę przemysłu zbrojeniowego dla obronności kraju i jego wagę dla regionu radomskiego i miasta Radomia, postanowił nie tylko odbudować możliwości produkcyjne tutejszych zakładów, ale także utworzyć Centrum Innowacyjności Polskiej Grupy Zbrojeniowej” - napisano w oświadczeniu przesłanym dziennikarzom. Zapowiedzi w tej formie już w lutym br. formułował Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu.

TREŚĆ UCHWAŁY:

Czerwiec roku 1976 to jeden z najważniejszych miesięcy w historii naszego kraju. Dramatyczne w przebiegu i przełomowe w skutkach wydarzenia miały miejsce w Radomiu, Ursusie i Płocku.25 czerwca 1976 roku na ulice Radomia w formie protestów wyszło około 25 tysięcy osób. Bezpośrednią przyczyną demonstracji ulicznych była zapowiadana przez ówczesne władze komunistyczne, drastyczna podwyżka cen wielu artykułów żywnościowych. Władza podejmowała działania sprzeczne z oczekiwaniami społecznymi, a rzekome konsultacje były fikcją. Arogancja władzy opływającej w luksusy w przeciwieństwie do żyjących bardzo skromnie robotników, doprowadziła ich do wściekłości. Ludzie wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko jawnej niesprawiedliwości.

Protest rozpoczął się w Zakładach Metalowych im. gen. Waltera, następnie dołączyły do nich załogi pozostałych 25 zakładów i fabryk radomskich. Wzburzony tłum dotarł pod gmach KW PZPR i przy braku reakcji ze strony władzy, demonstranci podpali komitet.

Wyrzucano z okien i deptano symbole komunistyczne. Władze PRL postanowiły dla przykładu, krwawo rozprawić się z robotnikami. Do spacyfikowania demonstracji zostały użyte ogromne siły ZOMO, MO oraz słuchaczy Wyższej Szkoły Oficerskiej MO w Szczytnie, w sumie około 1550 funkcjonariuszy. Demonstrantów brutalnie bito pałkami i kopano, polewano wodą i truto gazem.W walkach ulicznych śmierć ponieśli Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki. Do dziś tajemnicą pozostają okoliczności brutalnego zamordowania ks. Romana Kotlarza przez funkcjonariuszy SB. Kapłan do końca swojego życia stał po stronie robotników a podczas Mszy publicznie modlił się w ich intencji. Winni śmierci ofiar, represji i krwawych zajść na ulicach Radomia, do dziś nie zostali osądzeni i skazani prawomocnymi wyrokami.Po stłumieniu protestów komunistyczne władze rozpoczęły wobec bohaterów wydarzeń czerwcowych kampanię oszczerstw i propagandę pomówień, mające na celu skompromitowanie ich w oczach Polaków. Określenie „radomskie warchoły”, czy „wichrzyciele społecznego porządku” do dziś funkcjonuje w świadomości obywateli, a miasto Radom przez wiele lat było „miastem z wyrokiem”, prześladowanym przez władze PRL za protesty z 1976 roku.

Dziś w 40. rocznicę Radomskiego Czerwca, jako przedstawiciele polskiego społeczeństwa wyłonieni w demokratycznych wyborach, mamy moralny obowiązek upomnieć się o honor, godność, pamięć i wdzięczność dla robotników, którzy podjęli heroiczną decyzję zaprotestowania przeciw wyzyskowi i bucie komunistycznych kacyków.Radomscy robotnicy walczyli o wolność i godne życie wszystkich Polaków, bez względu na pochodzenie czy status społeczny. Jak sami to dzisiaj podkreślają: „daliśmy przykład, że można przeciwstawić się komunistycznej władzy. Tym samym nasz protest dał twórczy impuls do powstania niezależnego ruchu robotniczego w Polsce. Bez nas nie byłoby Komitetu Obrony Robotników i późniejszej Solidarności”.

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość w 40. rocznicę wydarzeń Czerwca 1976 roku w Radomiu, składa hołd wszystkim zaangażowanym w walkę o sprawiedliwą i wolną Polskę a w szczególności ofiarom brutalnych działań i zbrodni reżimu komunistycznego.Również, składamy podziękowania wszystkim tym, którzy nieśli bezinteresowną pomoc demonstrującym i ich bliskim, a zwłaszcza harcerzom 1 WDH-y im. Romualda Traugutta, którzy rozpoczęli tę akcję. To właśnie ich działania przyczyniły do odbudowy narodowej wspólnoty, która odrzucając komunistyczną doktrynę odwołała się do tradycji wolnej, suwerennej Polski.Klub Prawa i Sprawiedliwości w uznaniu zasług bohaterów, uczestników radomskiego czerwca stwierdza, że dobrze zasłużyli się Polsce.

Zapraszamy do nas: