Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

RADOM

Święto Wojska Polskiego

wtorek, 09 sierpnia 2016 15:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Część oficjalna obchodów święta narodowego 15 sierpnia odbędzie się w południe w centrum miasta. Po południu zaś w skansenie organizowany jest piknik historyczny Wielka Wojna.

Na lata 2014–2018 przypadają obchody 100 rocznicy I wojny światowej. Z tej okazji OKiSz Resursa Obywatelska, Muzeum Wsi Radomskiej i Stowarzyszenie „ViS Radom” zapraszają na plenerową lekcję historii poświęconą polskim formacjom wojskowym, uczestniczącym w tamtych zmaganiach. Po raz pierwszy w radomskim skansenie wystąpią grupy rekonstrukcji historycznej, odtwarzające walczące w tzw. Wielkiej Wojnie formacje rosyjskie, niemieckie i austriackie oraz formacje polskie, takie jak: Legiony Polskie, Legion Puławski i tzw. Błękitną Armię. W ramach pikniku zobaczyć będzie można ekspozycję broni historycznej i pamiątek z epoki, a widowisko batalistyczne przypomni bitwy z udziałem polskich formacji, jakie rozegrały się na Ziemi Radomskiej w latach 1914-1915. 

Część oficjalna:

godz. 12.00 – msza św. w Kościele Garnizonowym

godz. 12.50 – wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza

Program pikniku w skansenie – Muzeum Wsi Radomskiej:

godz. 12.00–14.00 – Jak z obrazów Kossaka… – sceny rodzajowe w historycznych zagrodach z udziałem grup rekonstrukcyjnych cywilnych i wojskowych oraz IV edycja konkursu fotograficznego.

godz. 15.00–16.30 – Wielka wojna pod Radomiem – widowisko batalistyczne z udziałem kawalerii, piechoty i artylerii.

Zapraszamy do nas: