Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

RADOM

Więcej ofiar na drogach

czwartek, 08 września 2016 10:16 / Autor: Weronika Chochoł
fot. kwp.radom.pl
Weronika Chochoł

76 osób zginęło na drogach Mazowsza podczas tegorocznych wakacji. To o 10 więcej niż w ubiegłym roku.

Jak wynika z policyjnego bilansu, w czasie tegorocznych wakacji na terenie garnizonu mazowieckiego doszło do 524 wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 76 osób, a 629 zostało rannych. W analogicznym okresie ubiegłego roku, w 462 wypadkach zginęło 66 osób, a 613 zostało rannych.

Okres wakacji dla policjantów był czasem wzmożonych kontroli i akcji prewencyjnych. - Dbając o bezpieczeństwo na drogach funkcjonariusze kontrolowali przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa przewozu dzieci, badali trzeźwość kierowców, a także sprawność psychofizyczną. Policjanci kontrolowali również uprawnienia i kwalifikacje zawodowe kierowców wykonujących przewozy wakacyjne. - informuje Andrzej Lewicki z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu i dodaje: - Funkcjonariusze podejmowali stanowcze interwencje wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, popełniających wykroczenia stanowiące główne przyczyny wypadków drogowych, ze szczególnym uwzględnieniem nacechowanej agresją jazdy motocyklistów, czy też jazdy nieoświetlonymi rowerami po zapadnięciu zmierzchu. Przeprowadzili również szereg akcji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowy.

Pracujący na drogach policjanci skontrolowali 762 autokary przewożące dzieci i młodzież. - 114 kierowców zostało ukaranych mandatami, między innymi za nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdu. W 40 przypadkach policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne autobusów. Ogółem funkcjonariusze nałożyli 41220 mandatów karnych, zatrzymali 1282 nietrzeźwych kierujących i zatrzymali 862 prawa jazdy. - wylicza Andrzej Lewicki.

W policyjnych statystykach odnotowane są również utonięcia. - Podczas upalnych dni, większość osób spędzała wolny czas nad wodą, niestety nie obyło się bez tragicznych wydarzeń. W lipcu i w sierpniu, w zbiornikach wodnych i rzekach na Mazowszu utonęło 19 osób. W ubiegłym roku było ich 27. - informuje Andrzej Lewicki z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

Funkcjonariusze pełnili służbę zarówno na drogach, wodach jak i terenach przywodnych. Funkcjonariusze prowadzili spotkania i prelekcjach z dziećmi i młodzieżą przebywającą na koloniach, obozach oraz wypoczywających w miejscu zamieszkania.