Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

150 m ratuje życie

czwartek, 22 września 2016 12:26 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Z takiej odległości kierowca jest w stanie dostrzec pieszego, który posiada choćby niewielki element odblaskowy. To, że odległość ta maleje do 30 metrów w przypadku braku odblasku do wielu pieszych nie przemawia.

31 sierpnia 2014 roku wszedł w życie przepis zobowiązujący wszystkich pieszych, którzy po zmroku poruszają się poza terenem zabudowanym do posiadania elementów odblaskowych. Policja stara się trafić do świadomości pieszych poprzez apele i akcje społeczne. Jeśli to nie przekonuje - niesubordynowany pieszy może otrzymać mandat. Jego wysokość waha się od 20 do 500 zł. Kwoty te są niewspółmierne do ceny, jaką jest utrata zdrowia czy nawet życia. A jak wysokość mandatów ma się do cen elementów odblaskowych?

O stosowanie odblasków apeluje nie tylko Policja, ale również kierowcy. Jeden z radomskich taksówkarzy podkreśla konieczność posiadania odblasków - szczególnie teraz, gdy zmrok zapada coraz wcześniej:

A co na to sami piesi? Chociaż przepis wprowadzony został dwa lata temu, to nie wszyscy decydują się na stosowanie elementów odblaskowych:

Od początku roku mazowieccy policjanci ujawnili ponad 2000 przypadków nieposiadania odblasków. Jak podkreśla podinsp. Stanisław Popiel z mazowieckiej drogówki, w okresie jesienno - zimowym wzrasta liczba wypadków z udziałem pieszych - nie tylko w terenie niezabudowanym, ale także w mieście.