Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

RADOM

Radni pozywają dziennikarza

poniedziałek, 03 października 2016 14:47 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Jest pozew przeciwko Rafałowi Betlejewskiemu, autorowi artykułu i programu ośmieszającego mieszkańców Radomia. Radni Rady Miejskiej złożyli do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

Przypomnijmy, że chodzi tutaj o prowokacyjny materiał, który ukazał się pod koniec września. Dwóch wynajętych aktorów miało przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne z poszukującymi pracy radomianami. W trakcie osoba podająca się za prezesa proponowała m.in. nielegalne praktyki, podżegała do popełnienia przestępstwa i znęcała się nad uczestnikami "eksperymentu".

Uczestnicy byli częścią eksperymentu bez zgody. Na autora spłynęła fala krytyki - również ze strony redakcji, w której pracuje. Medium Publiczne wystosowało specjalne oświadczenie w tej sprawie, gdzie odcina się od materiału: My nie mieliśmy z nim nic wspólnego. Nikt z nas nie wiedział też o publikacji tekstu na łamach portalu MP. Gdy się o nim dowiedzieliśmy, wywołało to nasz głęboki protest – wątek z naszymi oburzonymi komentarzami na wewnętrznym forum MP liczy kilkaset wpisów, a wielu z nas postanowiło definitywnie zakończyć współpracę z Medium Publicznym, właśnie z powodu tego artykułu ­- czytamy w oświadczeniu. Jednocześnie redakcja przeprosiła ofiary eksperymentu-prowokacji.

W sprawę włączyło się również miasto. Radni Rady Miejskiej w Radomiu złożyli do Prokuratury Rejonowej Radom-Wschód zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. We wniosku czytamy, że prowokacje Rafała Betlejewskiego powinny zostać objęte ściganiem i ukaraniem. Według Radnych program i artykuł stawiają w złym świetle Radom i radomian, utożsamiając miasto z zagłębiem smutku i beznadziei.

Radni argumentują, że działanie przeprowadzone przez Rafała Betlejewskiego wykracza poza ramy pojęcia "eksperymentu", a jego działania noszą znamiona przestępstwa. W zawiadomieniu znajdują się m.in. zarzuty o podżeganiu do popełnienia przestępstwa, znęcaniu się, wykorzystywaniu bezradności, czy nadużyciu zależności.

Zawiadomienie zostało już złożone do Prokuratury Rejonowej w Radomiu.

Zapraszamy do nas: