Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Podaruj szpik!

wtorek, 25 października 2016 09:41 / Autor:

W czwartek w galerii przy ul. Mireckiego w Radomiu będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych krwi lub szpiku. 

Dzień Dawcy Szpiku organizują wolontariusze z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R.Traugutta w Radomiu. To bardzo cenna akcja, ponieważ co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Nowotwór ten jest też najczęstszą przyczyną śmierci wśród chorób dziecięcych. Szansą dla chorych na białaczkę jest przeszczep komórek macierzystych krwi lub szpiku. Dlatego tak bardzo potrzebni są dawcy.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Należy mieć przy sobie dowód tożsamości. Rejestracja jest oczywiście bezpłatna. 

 Akcja przeprowadzona zostanie w godz. 9 - 16 w galerii handlowej przy ul. Mireckiego 14. 

Zapraszamy do nas: