Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Wyjątkowy dar - szpik

czwartek, 27 października 2016 13:59 / Autor:

Jeszcze do godz. 16 można rejestrować się jako dawca szpiku w galerii przy ul. Mireckiego w Radomiu. Akcję zorganizowało V LO im. R. Traugutta w Radomiu.

To bardzo cenna akcja, ponieważ co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Nowotwór ten jest też najczęstszą przyczyną śmierci wśród chorób dziecięcych. Szansą dla chorych na białaczkę jest przeszczep komórek macierzystych krwi lub szpiku. Dlatego tak bardzo potrzebni są dawcy.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Należy mieć przy sobie dowód tożsamości. Rejestracja jest oczywiście bezpłatna. 

Zapraszamy do nas: