Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik
Radio Plus Radom /RADOM/Być jak Piłsudski

Wiadomości z Radomia.

Być jak Piłsudski

10 listopad 2016 / Tekst

Wielu legionistów chciało być jak ich wódz Józef Piłsudski. Dziś takie pragnienie zrealizowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomiu. Społeczność szkolna obchodziła Dzień Patrona.

Być jak Piłsudski
fot. PSP nr 32

Było biało - czerwono i uroczyście. Dzieci przyszły odświętnie ubrane z przypiętymi kotylionami. Czekało na nich moc atrakcji. Można było wykazać się wiedzą o patronie. Można było pośpiewać pieśni patriotyczne. Gwoździem programu był jednak konkurs na sobowtóra Józefa Piłsudskiego. Chłopcy zwrócili uwagę na charakterystyczne cechy jak wąsy, umundurowanie czy chór marszałka. Dodatkowo musieli zaprezentować jakąś myśl patrona szkoły. Wiedza o Józefie Piłsudskim nie jest jednak przekazywana tylko od święta. - Staram się na każdej lekcji dotyczącej historii najnowszej, a więc odzyskania niepodległości, jak najwięcej czasu poświęcić Józefowi Piłsudskiemu. Zresztą dzieci same są ciekawe i same dużo wiedzą - powiedziała nam Joanna Kowalska, nauczycielka historii.

W szkole wydawane jest też pisemko Dyzio Reporter. Przygotowują je uczniowie skupieni w kole dziennikarskim. - To jest bardzo ważna postać. Cieszymy się, że mamy takiego patrona - powiedział nam Filip Szlachetka z szóstej klasy. - Zawdzięczamy mu uratowanie Polski - dodała Zuzanna Jabłońska, koleżanka Filipa. - Można brać go za wzór, ponieważ był to bardzo odważny człowiek - stwierdziła Natalia Zasada. Szóstoklasiści znają też upodobania Piłsudskiego. Przypomnieli o mocnej herbacie czy pasjansie.

Zdaniem Joanny Kowalskiej dzieci mogą uczyć się od patrona poza oczywiście patriotyzmem, także niezłomności w dążeniu do celu. W ubiegłym roku szkoła obchodziła 20-lecie nadania imienia Józefa Piłsudskiego.

 

zdjęcia dzięki uprzejmości PSP nr 32

ARTYSTA TYGODNIA

Znów jesteś ze mną

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY