Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Avili, prezbiter i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radoszyce
Dziś jest: Poniedziałek, 10 maja 2021

RADOM

Bądź jak siatkarze. Oddaj szpik

środa, 16 listopada 2016 09:36 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Siatkarze Cerrad Czarnych Radom wspierają oddawanie szpiku. Tak jak w poprzednich latach klub włączył się w akcję organizowaną przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej i Fundację DKMS Polska.

Około 10 tysięcy osób staje co roku w Polsce do walki z nowotworem krwi lub szpiku. Chorują osoby niezależnie od wieku, czy też statusu społecznego. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Aktualnie w rejestrze światowym zarejestrowanych jest 26 milionów potencjalnych dawców. W Polsce jest ich ponad 940 tysięcy, w tym 830 tysięcy w bazie Fundacji DKMS Polska.

Co roku baza potencjalnych dawców szpiku powiększa się, ale potrzebnych jest ich coraz więcej. Wciąż są pacjenci, którzy nie znajdują zgodnego dawcy. - Mnóstwo ludzi jest skazanych na cierpienie, a takie inicjatywy jak DKMS są często dla nich jedyną nadzieją. Dlatego gorąco wspieramy ideę dawstwa szpiku. Chcemy pomóc jak największej liczbie ludzi  - podkreśla Mariusz Szyszko, prezes klubu Cerrad Czarni Radom.

- Dawcy szpiku ratują życie, a nie ma nic ważniejszego od ludzkiego życia. Chorują dorośli, ale też młodzież i dzieci. Dlatego zachęcamy do rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. To nic nie kosztuje, a może uratować czyjeś życie - potwierdza Wojciech Żaliński, kapitan Cerrad Czarnych Radom.

Kampania prowadzona jest po hasłem „Zaserwuj komuś życie! Zostań dawcą szpiku! Do tej pory Fundacja DKMS Polska wspólnie z PLPS S.A. zorganizowała kilkanaście akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku podczas meczów Ligi Światowej, pucharów Polski, mistrzostw świata i meczów ligowych. Dzięki temu do bazy dołączyło ponad 3600 kibiców siatkówki.

Zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku będzie można także podczas meczów siatkówki. W Radomiu specjalne stanowisko w holu głównym hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji stanie 29 listopada podczas meczu Cerrad Czarni Radom – ONICO AZS Politechnika Warszawska.