Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

RADOM

Spotkanie z autorką książki o proteście na Wybrzeżu

sobota, 26 listopada 2016 15:06 / Autor:
fot. ipn

W poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie Młodzieżowego Klubu Historycznego w VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu z Anną Machcewicz, autorką książki „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980” nominowanej do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2016.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 28 listopada o godz. 11 w VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W rozmowie z Anną Machcewicz i Elżbietą Moczarską, córką patrona Nagrody udział wezmą uczniowie, w tym członkowie działającego przy szkole Młodzieżowego Klubu Historycznego im. Kazimierza Moczarskiego. Opiekunem Klubu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w VI LO w Radomiu jest dr Adam Duszyk, nauczyciel historii.

Historia opisana w książce Anny Machcewicz ma za zadanie ukazać nam nie tylko walkę robotników o chleb, ale przede wszystkim mamy dostrzec prostych, sumiennych i gotowych do podejmowania wyzwań ludzi, którzy walczą o swoją godność, dobre mienie i honor - pisze w recenzji Klaudia Piasek, uczennica VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Podczas spotkania uczniowie będą mogli zapytać autorkę o jej warsztat pracy, poszczególne etapy zbierania i systematyzowania źródeł, a także sam proces twórczy. Będzie to również doskonała okazja do wyrażenia przez młodzież opinii o książce, a także pogłębionej rozmowy na temat wydarzeń rozgrywających się podczas Wielkiego Strajku w sierpniu 1980 roku.

Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego rozpoczęły swoją działalność w nowym roku szkolnym 2016/2017 w 8 szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce: w Policach, Poznaniu, Radomiu, Suwałkach, Strzelinie, Warszawie, Zawadzkiem. Są to szkolne grupy dyskusyjne, działające pod opieką nauczyciela szkoły, których zadaniem jest poznanie najnowszych tytułów literatury historycznej dotyczącej historii Polski po 1918 r. oraz przyznanie nagrody dla najlepszej książki w ocenie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, członków Klubów.

Projekt powołania Klubów powiązany jest z VIII edycją konkursu o Nagrodę Historyczną im.  Kazimierza Moczarskiego, w ramach którego jury konkursu wybrało - z wydanych w Polsce w 2015 roku - 10 najbardziej wartościowych publikacji historycznych najlepszych autorów książek dotyczących historii Polski po 1918 r. do współczesności.

Fundacja im. Zofii i Kazimierza zapewnia każdemu Klubowi komplet dziesięciu książek nominowanych do nagrody, dzięki czemu uczniowie mogą się zapoznać ze wszystkimi pozycjami, a także mieć do nich ciągły dostęp w trakcie pisania tekstów recenzenckich. W dniach 2-3 grudnia br. w Warszawie odbędzie się spotkanie wyjazdowe przedstawicieli wszystkich klubów (ok. 60 osób), na którym młodzież wyłoni najlepszą jej zdaniem książkę historyczną wybraną spośród 10 nominacji. Spotkanie będzie miało charakter edukacyjno-warsztatowy, odbędzie się w Domu Spotkań z  Historią w Warszawie, partnera edukacyjnego projektu, z udziałem uznanych historyków i dziennikarzy.

Doroczny Konkurs o Nagrodę Historyczną im. K. Moczarskiego jest jednym z najbardziej prestiżowych na polskim rynku wydawniczym oraz ważnym elementem edukacji historycznej. O jego randze stanowią laureaci ubiegłych lat, jury konkursu, któremu przewodniczy prof. dr hab. Henryk Samsonowicz oraz historia patrona Nagrody - Kazimierza Moczarskiego, autora "Rozmów z katem”. Wśród laureatów są m. in.: Alexandra Richie „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”(2015), Karol Modzelewski "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" (2014), Marcin Zaremba „Wielka trwoga. Polska 1944-1947” (2013), Timothy Snyder „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” (2012).

Ogłoszenie werdyktu jury Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz werdyktu Młodzieżowych Klubów Historycznych nastąpi podczas uroczystości wręczenia nagród 9 grudnia 2016 roku w Warszawie. Zwycięzca konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego otrzyma nagrodę finansową, której fundatorem jest Narodowe Centrum Kultury oraz statuetkę „Temperówkę” Kazimierza Moczarskiego, będącą repliką temperówki Kazimierza Moczarskiego. Wręczana w tym roku po raz pierwszy Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego to pasujący do temperówki „Ołówek”, autorstwa - jak i “Temperówka” - Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Zapraszamy do nas: