Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

RADOM

Jaskółki podsumowują i planują

piątek, 23 grudnia 2016 15:34 / Autor: Jakub Szczechowski
Jakub Szczechowski

Po ponad ośmiu miesiącach dobiega do końca realizacja projektu "Po stracie", realizowanego przez Fundację Jaskółki.pl. Wdowy i wdowcy z regionu radomskiego skorzystali z bardzo różnorodnej oferty od spotkań z psychologiem po porady prawne. Ale to nie koniec podobnej działalności...

Pomysłodawcą projektu jest mec. Dariusz Adamczyk, który chciał zwrócić uwagę na problem społeczny, związany ze śmiercią oraz na sytuację osób, które pozostają same. Chodziło także o zabezpieczenie potrzeb wdów i wdowców. - W dość dużej mierze nam się to udało. Aktualnie ok. 80 osób to osoby, które pozostają pod naszą opieką. W projekcie jest wprawdzie 60 osób, ale osoby, które nie zakwalifikowały się też uczestniczą w naszych zajęciach. Mamy właśnie od nich sygnały, że są zainteresowane tym. Największym naszym sukcesem to jest to, że udało nam się stworzyć środowisko osób, które chcą z nami pracować - mówił w Radiu Plus Radom Dariusz Adamczyk. - Cały czas spływają aplikacje, formularze. Mamy mnóstwo telefonów codziennie. Ludzie chcieliby włączyć się w nasze działania, korzystać z zajęć - dodała prezes Fundacji Jaskółki.pl Monika Wakuła.

Wdowy i wdowcy uczestniczyli w zajęciach z psychologiem, kursie komputerowym, spotkaniach z prawnikiem, wykładach o zdrowiu, zajęciach zręcznościowych. Organizowane były też wyjazdy np. nad morze, do Warszawy, w Beskid Żywiecki. Dotychczas spotkania odbywały się w domu parafialnym parafii NSJ na radomskich Glinicach, w Klubie Seniora przy ul. Sienkiewicza oraz przy parafii św. Brata Alberta na Prędocinku. - Dla mnie największą wartością jest to, że stworzyło się środowisko osób, które znają się, lubią się, wzajemnie się wspierają, które są otwarte na inne osoby, dotknięte podobnym zdarzeniem losowym - zauważył Dariusz Adamczyk.

- Od stycznia będziemy kontynuować nasze działania. Będą na pewno zajęcia z psychologiem, porady prawne, warsztaty terapii zajęciowej, fitness, wspólne spacery, nordic walking - zadeklarowała Monika Wakuła. Fundacja będzie starała się o dofinansowanie swojej działalności.

Podczas ostatniej audycji w Radiu Plus Radom rozmawialiśmy także o problemach prawnych, które stoją przed wdowami i wdowcami. Poruszany był m.in. temat dziedziczenia, zachowku, testamentu.

Projekt "Po stracie" jest współfinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020.