Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Prezydent straci mandat? Radni zagłosują

piątek, 03 lutego 2017 15:18 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

10 lutego radomscy radni zagłosują nad wnioskiem Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącym wygaszenia mandatu prezydenta Radosława Witkowskiego. Temat poruszony zostanie podczas Sesji Rady Miejskiej.

Jak informuje Dariusz Wójcik - przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu - radni jeszcze dziś powinni otrzymać projekt uchwały. - Nam wszystkim powinno zależeć, żeby ta sprawa została jak najszybciej wyjaśniona - mówi Dariusz Wójcik. - Tak naprawdę Urząd funkcjonuje teraz "na pół gwizdka". Pan prezydent, zamiast kierować Urzędem będzie zajmował się swoją obroną. To jest naturalne, każdy z nas jeśli ma problemy, zajmuje się rozwiązywaniem ich. 

Punkt dotyczący wygaszenia mandatu będzie ostatnim z punktów piątkowych obrad.

Przypomnijmy, wniosek dotyczy zasiadania prezydenta Radosława Witkowskiego w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontrolowało działania Radosława Witkowskiego w latach 2014-2016, czyli od momentu rozpoczęcia przez niego kadencji. Zarzuty dotyczą złamania przez niego ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Według CBA Radosław Witkowski wbrew zakazowi zasiadał  w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Prezydent tłumaczył, że należy ona do Skarbu Państwa, co zwalniałoby go z odpowiedzialności. - Agenci twierdzą, że zasiadając w Radzie Nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego zostały naruszone przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. W ich ocenie Skarb Państwa nie był większościowym udziałowcem spółki, która mnie powołała. Jest to nieprawdą, gdyż Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. przenosiła własność tych akcji na rzecz Skarbu Państwa - mówił prezydent.

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdziło status Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego. - Zgodnie z zapisami ustawy Kodeks spółek handlowych „w spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników, a w art. 215 § 1 „Rada nadzorcza składa się co najmniej z trzech członków powoływanych i odwoływanych uchwałą wspólników”. Powołująca spółka nie spełniała, w chwili powoływania Witkowskiego do organu, warunków opisanych w art. 6 ustawy antykorupcyjnej, a co za tym idzie, nie może być mowy o objęciu prezydenta zwolnieniem spod zakazów art. 4 ustawy - tłumaczy Piotr Kaczorek z CBA.

Zapraszamy do nas: