Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

RADOM

Chcą przywrócić rangę Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego

czwartek, 20 lutego 2014 16:42 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

To ich pomysł do budżetu obywatelskiego na 2015 rok.

Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych Art w Radomiu chce przywrócić należyty kształt otoczeniu wokół Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego. Członkowie Art chcą nie tylko zadbać o otoczenia, ale także uczcić pamięć powstańców styczniowych  oraz żołnierzy 72 Pułku Piechoty. Na realizację zadania Towarzystwo Art będzie wnioskowało o 380 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego. Ryszard Grzebała, prezes  Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych Art w Radomiu mówił też o powołaniu izby pamięci płk. Czachowskiego. Nie wiadomo kiedy i gdzie ma ona powstać. Pomysł powstania izby popiera Marek Figiel, wojewódzki konserwator zabytków.
Prezes Grzebała podczas spotkania z dzienikarzami w Łaźni mówił o idei postawienia obelisku lub pomnika, który by przypominał, że w Radomiu taki pułk stacjonował. Prezes mówił też o pomyśle poprawienia całego mauzoleum, które przez lata domaga remontu oraz ustawienia ponownie na mauzoleum krzyża. Według projektu członków Towarzystwa Art na placu mają też stanąć tablice informacyjne poświęcone płk. Dionizemu Czachowskiemu, powstaniu i powstańcom oraz 72 Pułkowi Piechoty.

Ryszard Grzebała zapowiada, że do budżetu obywatelskiego członkowie towarzystwa chcą też wpisać dwa wydawnictwa: „Powstanie styczniowe w regionie lipskim” i kompendium wiedzy o powstaniu styczniowym i jego uczestnikach z radomskiej ziemi.

Jak podkreśla prezes Grzebała- jeżeli ktoś ma już pomysł na remont i zmianę wyglądu placu przy mauzoleum zachęcamy do współpracy. Najważniejsze, by temu miejscu przywrócić należny wygląd. Konieczne do wykonania są prace związane z zielenią, powstanie alejki, przesunięcie kiosku itp.

Tag:
ART