Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Poniedziałek, 23 listopada 2020

RADOM

Radomskie obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej

niedziela, 09 kwietnia 2017 20:03 / Autor: Monika Nowakowska
Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W Radomiu uczczą pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Obchody organizują władze miasta, wojsko, leśnicy, stowarzyszenia i organizacje kombatanckie. Znicze zapłoną m.in. przy tablicy na gmachu Corazziego i przy pomniku pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Na główne obchody 7. rocznicy zapraszają Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski i Dowódca Garnizonu Radom płk dypl. pil. Jan Skowroń. 10 kwietnia o godz. 12.00 rozpocznie Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele garnizonowym pw. św. Stanisława. Po liturgii złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy przy ul. Żeromskiego 53.

 

W obchody włączają się także leśnicy, politycy PiS, Forum Młodych PiS Radom oraz Klub Gazety Polskiej.

 

Znicze zapłoną również na grobie kapitana Artura Ziętka. Nawigator prezydenckiego samolotu pochowany jest na cmentarzu na Firleju. 10 kwietnia, tradycyjnie stanie tam warta honorowa.

W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło kwiaty na grobie kapitana Artura Ziętka złożył wicewojewoda Artur Standowicz.

Kwiaty zostaną także złożone przy pomniku pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu. Znajdują się tam również tablice upamiętniające wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

To nie wszystkie ślady w Radomiu związane z katastrofą samolotu. Przy wejściu do gmachu Corazziego znajduje się tablica. Wyryto na niej słowa: "Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. W tym miejscu gromadzili się radomianie, oddając hołd ofiarom tragedii narodowej. Radom, 10 kwietnia 2011 roku".