Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

RADOM

Air Show nie będzie [AKTUALIZACJA]

czwartek, 01 czerwca 2017 13:38 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Air Show 2017 w Radomiu jednak nie odbędzie się. Wojsko proponuje za to jednodniowy piknik lotniczy w niedzielę 27 sierpnia. 

Na czwartek, 1 czerwca zaplanowana została Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej, podczas której radni mieli przyjąć stanowisko w sprawie współorganizacji przez Radom Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2017. W spotkaniu uczestniczyć mieli również przedstawiciele Generalnego Dowództwa Rodzaju Sił Zbrojnych. Termin i godzina dzisiejszej sesji podyktowana była właśnie przez wojsko. Niestety, na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej z Dowództwa nie było nikogo. O decyzji odwołania tegorocznych pokazów wojsko poinformowało prezydenta dziś rano za pośrednictwem faxu. Strona wojskowa zaproponowała miastu, by zamiast dwudniowych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu odbył się jednodniowy piknik lotniczy. 

Prezydent Radosław Witkowski podczas wystąpienia nie krył żalu do strony wojskowej:

Włodarz miasta deklaruje również, że miasto było przygotowane do organizacji pokazów, było w stanie przekazać środki i zadbać o to, by impreza odbyła się na poziomie znanym miłośnikom imprezy. Natomiast w propozycji Generalnego Dowództwa nie widzi dobrej alternatywy dla Air Show:

Zdaniem radnego Prawa i Sprawiedliwości - Marka Szarego dzisiejsza sesja od początku była sposobem władz miasta na wycofanie się z Air Show:

Natomiast radna Platformy Obywatelskiej - Marta Michalska-Wilk nie kryje wzburzenia skierowanego w stronę rządu Prawa i Sprawiedliwości: - Radomianie tego nie wybaczą. - podkreśla radna:

Pismo, które wystosowało dziś Generalne Dowództwo Rodzajów Sił Zbrojnych zdaniem poseł Anny Kwiecień z PiS-u nie jest przeszkodą do zorganizowania obu imprez: pikniku w tym i Air Show w przyszłym roku:

Radni przyjęli stanowisko, w którym uznają, że jednodniowe pokazy w formie proponowaną przez stronę wojskową nie odpowiadają oczekiwaniom mieszkańców Radomia oraz pasjonatów lotnictwa. Jednocześnie zadeklarowali wolę dalszej współpracy na rzecz organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu, które miałyby się odbyć w roku 2018. Teraz decyzję o pikniku lotniczym, który miałby się odbyć 27 sierpnia podejmie wojsko.

 Wydaje się, że w ten sposób kończy się festiwal "będzie...nie będzie", trwający od zapowiedzi ministra Antoniego Macierewicza, że pokazy odbędą się w 2017 roku w Radomiu. Minister złożył tę deklarację w październiku 2016 roku w Radomiu.