Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Poniedziałek, 23 listopada 2020

RADOM

Zadbaj o klimatyzację

środa, 14 czerwca 2017 11:04 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Wyczyść klimatyzację przed letnimi podróżami samochodem. To niewielki koszt, a dużo większy komfort jazdy.

Większość samochodów ma w swoim wyposażeniu klimatyzację. To zdecydowanie poprawia komfort jazdy, szczególnie w upalne dni, ale nieczyszczona jest szkodliwa dla zdrowia i zamiast chłodzić, emituje nieprzyjemny zapach. Należy o nią dbać i serwisować przynajmniej raz w roku.

- Trzeba pamiętać o filtrach kabinowych, sprawdzeniu stanu czynnika. Najlepszym filtrem do klimatyzacji jest filtr węglowy. Należy sprawdzić stan klimatyzacji i odgrzybić. Jeśli klimatyzacja jest zagrzybiona, to źle wpływa na nasze zdrowie. Po zimie, kiedy jest najwięcej wilgoci, klimatyzacja się zagrzybia. Co roku należy sprawdzić stan czynnika i odgrzybić. Są środki chemiczne, na zasadzie ultradźwięków, ozonowanie. Każdy środek w jakiś sposób działa, ale trzeba pamiętać, żeby nie stosować kilku środków na raz, bo może działać przeciwnie do zamierzonego celu - mówi Paweł Frączek z firmy Eldom.

Klimatyzację można wyczyścić samemu. Na rynku są różne środki, które można kupić.

- W większości sklepów motoryzacyjnych są różne środki. Pianki, tak zwane granaty, środki, które na zasadzie aerozolu rozpyla się w samochodzie. W większości stosuje się ultradźwięki, gdzie do urządzenia wlewa się specjalny płyn i ultradźwięki wytwarzają parę. Cyrkluje ona w układzie zamkniętym i na tej zasadzie następuje odgrzybianie klimatyzacji - dodaje Paweł Frączek.

Zbliża się lato, a to oznacza, że coraz więcej osób decyduje się na przegląd klimatyzacji. W niektórych miejscach trzeba czekać nawet kilka tygodni.

- Coraz więcej ludzi przyjeżdża na dezynfekcję klimatyzacji. Należy pamiętać, że dezynfekcję powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, a podczas takiej dezynfekcji wymieniać filtry klimatyzacji w samochodzie - mówi Dominik Jurek, doradca serwisowy.

Jeśli klimatyzacja jest zagrzybiona, może dojść do infekcji dróg oddechowych.

- Glony i grzyby mogą spowodować zakażenie układu oddechowego. Musimy również pamiętać, że jeśli w samochodzie mamy klimatyzację, nie możemy nastawiać jej na full, prosto na twarz, bo wówczas może dojść do zapalenia krtani, zapalenia gardła i do infekcji - mówi Anna Korczyńska-Roguś, lekarz z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Większość osób decyduje się na przegląd klimatyzacji dopiero w zaawansowanym stadium zagrzybienia.

- W większości ludzie przyjeżdżają na odgrzybianie, kiedy czują nieprzyjemny zapach, ale wiadomo, że czuje się tylko wtedy, kiedy się wyłącza klimatyzację. Jak klimatyzacja działa prawidłowo, tego zapachu nie ma. To jest wskazane zawsze na początku roku, żeby taką obsługę sobie zrobić dla zdrowia swojego i dla zdrowia dzieci - wyjaśnia Paweł Frączek.

Koszt odgrzybiania klimatyzacji jest niewielki. To około 40 złotych i cały przegląd trwa pół godziny.