Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

Policjanci dla Piotrusia

wtorek, 18 lipca 2017 12:40 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Do zbiórki krwi dla pięcioletniego Piotrusia Pawelca włączają się pracowniy mazowieckiej policji. W piątek przed komendą oddawać będą krew na rzecz zmagającego się z białaczką chłopca. Funkcjonariusze i pracownicy komendy zachęcają do podzielenia się krwią wszystkich krwiodawców.

Będzie to kolejna zbiórka krwi organizowana przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu w ramach akcji „Życiodajny krwioobieg”.

Podczas zbiórki funkcjonariusze wesprą pięcioletniego Piotrusia Pawelca pochodzącego z gminy Klwów. Przypomnijmy, chłopiec choruje na białaczkę. O pomoc w walce z nowotworem krwi zaapelowała na portalu społecznościowym siostra chłopca. "U Mojego Braciszka stwierdzono ostrą białaczkę limfoblastyczną. Częstotliwość tej choroby wynosi u dzieci 1 na 25 000. Na zdjęciu układaliśmy z Piotrusiem puzzle 3D , poprosił mnie abym zrobiła mu zdjęcie bo chciał się pochwalić ludzikiem ułożonym z puzzli . Aktualnie Piotruś już nie układa puzzli , nie biega , tylko leży przykuty do szpitalnego łóżka. Z wesołego dziecka stał się chłopcem patrzącym apatycznie w ścianę szpitalnej sali. Czeka go chemioterapia .. I cały proces leczenia tej choroby , który trwa latami . Ale będziemy walczyć o niego. Rak krwi jakim jest białaczka wymaga przetaczania krwi. Gdy nie ma odpowiedniego leczenia chory umiera w ciągu 2 tygodni. Piotruś zaczyna zadawać trudne pytania . Najgorsze chyba było chyba to jak pytał się czy dożyje 8 lat bo bardzo chciałby pójść do szkoły tak jak inne dzieci..." - czytamy na Facebooku. (pisownia oryginalna).

Policyjna zbiórka krwi przeprowadzona zostanie w piątek, 21 lipca na parkingu przed Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu. w godz. 8:00 - 12:00. Następnie ambulans przejedzie na Plac Jagielloński. Każdy może oddawać krew z policjantami. - Osoba, która otrzymuje Twoją krew jest czyimś ojcem, synem, matką, dziadkiem lub przyjacielem. - przypomina Rafał Jeżak z Zespołu Prasowego Mazowieckiej Policji i sam jako krwiodawca przekonuje: - W oddawaniu krwi nie ma nic strasznego!:

Każdy, kto chciałby wesprzeć Piotrusia, jednak nie uda mu się wziąć udziału w piątkowej zbiórce, może zrobić do w dowolnym centrum i w każdym czasie. Wystarczy podać dane chłopca: Siódmy oddział onkohematologii dzieci młodszych. Szpital Kliniczny im. Marii Konopnickiej w Łodzi ul. Poprzeczna. Dla Piotrusia Pawelca.

Czas wakacji to trudny czas dla stacji krwiodawstwa, które niejednokrotnie walczą o każdą kroplę krwi. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pilnie potrzebne są wszystkie grupy krwi:

                 

Dlaczego warto oddawać krew? - Pomagamy, mamy satysfakcję z dzielenia się z drugim człowiekiem, w RCKiK spotykamy piękne panie. - to tylko kilka z powodów, którymi swoje wizyty w stacji uzasadniają krwiodawcy:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Konrada Vietha w Radomiu mieści się przy ul. Limanowskiego 42. Krew oddawać można również w ośrodkach terenowych:

  • w Kozienicach (ul. gen. Władysława Sikorskiego 10)
  • w Grójcu ( ul. Piotra Skargi 10)
  • w Końskich (Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Gimnazjalna 41b)
  • w Skarżysku-Kamiennej (Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Szpitalna 1)
  • w Opocznie (ul. Partyzantów 30)

Można również udać się do mobilnego punktu poboru krwi podczas akcji wyjazdowej.