Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

RADOM

Czas na wolontariuszy

poniedziałek, 24 lipca 2017 08:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Wojciech Rosegnal, www. szlachetnapaczka.pl
Weronika Chochoł

Szlachetna Paczka czeka na wolontariuszy. Już po raz siedemnasty dzięki projektowi pomoc trafi do potrzebujących w całej Polsce.

Szlachetna Paczka kojarzy się przede wszystkim z grudniem. Wtedy w weekend przed świętami Bożego Narodzenia podczas wielkiego finału paczki trafiają do potrzebujących. Jednak ekipa Szlachetnie aktywnie działa przez cały rok. - Żeby w grudniu odbył się finał, musimy trzymać rękę na pulsie przez cały rok. Teraz zaczynamy rekrutację wolontariuszy, później trzeba będzie znaleźć rodziny i darczyńców. - mówi Monika Szczepanik - wolontariuszka z Radomia.

Dzięki projektowi pomoc dociera do osób często nieporadnych życiowo, do osób, które o pomoc nie proszą lub nie wiedzą, gdzie się o nią zwrócić. A ich potrzeby? Nie są wygórowane, często dotyczą spraw najpotrzebniejszych. Niektórzy w listach proszą o lodówkę, dla innych spełnieniem marzeń jest remont nieszczelnego dachu. Monika Szczepanik, podczas ubiegłorocznej edycji Szlachetnej Paczki trafiła na mężczyznę, który w prawdzie miał lodówkę, ale dla oszczędności wyłączał prąd. - Największą radość sprawiły mu otrzymane ubrania i żywność - wspomina:

Wolontariuszem Szlachetnej Paczki może zostać każdy. Wystarczy być odpowiedzialnym i mieć w sobie motywację do niesienia pomocy. Wolontariat Szlachetnej Paczki niesie mądrą pomoc. Wolontariusze obok pomocy materialnej przekazują potrzebującym wskazówki dotyczące gospodarowania domowym budżetem czy zwracania się o pomoc. Praca wolontariusza rozpoczyna się w momencie szukania rodzin. Trzeba mieć oczy otwarte na drugiego człowieka:

Kolejnym etapem jest poznawanie rodzin i ich potrzeb, a także ich weryfikacja. Wolontariusze muszą sprawdzić, czy zgłoszone rodziny faktycznie potrzebują pomocy. To jeden z trudniejszych i najbardziej emocjonujących momentów. Wolontariusze poznają historie rodzin, często widzą trudne warunki, w których żyją. Wtedy wolontariusze mogą liczyć na "wewnętrzne" wsparcie. - Rozmawiamy, dzielimy się swoimi emocjami i wymieniamy doświadczenia. - przekonuje Monika Kępska - liderka rejonu Radom-Śródmieście:

Kolejny punkt to szukanie darczyńców. Darczyńcy wybierają rodzinę, której chcą pomóc, przedtem zapoznając się z jej opisem. Później praca kręci się wokół przygotowania finału, odebrania paczek od darczyńców i dostarczenia ich rodzinom. W tym roku po raz pierwszy wolontariusze będą utrzymywać kontakt z rodzinami jeszcze po wielkim finale.

Aby zostać wolontariuszem wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem strony www.superw.pl. Później każdy z kandydatów przechodzi rozmowę, po której liderzy decydują, czy dana osoba poradzi sobie z zadaniami wolontariusza Szlachetnej Paczki.

W tym roku w regionie radomskim powstanie 5 rejonów Szlachetnej Paczki: Radom-Glinice, Radom-Północ, Radom-Śródmieście oraz Jedlińsk i Wolanów.

Czy warto podjąć trud i zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki? Odpowiedzią na to pytanie niech będzie fakt, że Szlachetna Paczka działa już od 17 lat, a docierając do biedy nie zawsze widocznej gołym okiem daje impuls do działania i nadzieję na kolejny dzień. O tym, jak wygląda wolontariat i jakie niesie owoce, a także o tym, jakie potrzeby zgłaszają potrzebujące rodziny opowiedziała w rozmowie z Weroniką Chochoł wolontariuszka i specjalistka ds promocji Szlachetnej Paczki w Radomiu:

Zapraszamy do nas: