Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Kawaleria Beliny w radomskim Skansenie

wtorek, 15 sierpnia 2017 18:18 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Piknik artystyczny o tematyce historycznej, widowisko plenerowe „Przybyli ułani pod okienko…” z udziałem grup rekonstrukcyjnych ułanów i piechurów oraz wspólne śpiewanie piosenek kawaleryjskich i legionowych - tak obchodzone było Święto Wojska Polskiego w Muzeum Wsi Radomskiej.

Już od kilku lat radomski Skansen zaprasza do wspólnego spędzania Święta Wojska Polskiego. W tym roku motywem przewodnim Letniego Kursu Historii były obrazy Kossaka.

„Jak z obrazów Kossaka…” to piknik artystyczny o tematyce historycznej, którego fabułą były tematy płócien Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków. W radomskim skansenie odgrywane były scenki rodzajowe, które nawiązywały do konkretnych dzieł malarskich Kossaków. Przeprowadzony został również konkurs na najlepsze dzieło utrzymane w konwencji malarstwa Kossaków.

Kulminacyjnym punktem Letniego Kursu Historii było widowisko plenerowe „Przybyli ułani pod okienko…” z udziałem grup rekonstrukcyjnych ułanów i piechurów. Scenariusz widowiska nawiązywał do opowieści kawaleryjskich Bolesława Wieniawy - Długoszowskiego i Michała Brzęk – Osińskiego - kawalerzystów legendarnej „Siódemki Beliny”, czyli protoplastów odrodzonej jazdy polskiej, walczących w szeregach Legionów Polskich w okresie I wojny światowej. - Zwykle staramy się przypominać bohaterów radomskim, ale jeśli zdarzy się okazja, że radomski bohater jest równocześnie bohaterem ogólnonarodowym, tym bardziej jest nam przyjemnie. - powiedział przybliżając historię Władysława Beliny Prażmowskiego autor scenariusza widowiska, radomski historyk - Przemysław Bednarczyk:

Sceny rodzajowe i batalistyczne wzbogacone były epizodami z udziałem aktorów, komentarzem historycznym, a także bogatymi efektami dźwiękowymi i pirotechnicznymi:

W widowisku udział wzięli rekonstruktorzy z Radomia i regionu radomskiego, ale nie zabrakło również gości z całej Polski. Na polu bitwy zaprezentowali się: 13 Pułk Ułanów Wileńskich z Kielc, Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej - 51 Pułk Strzelców Kresowych z Iłży, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Kozienice, 4 Pułk Piechoty Legionów z Kielc, 1 Pułk Piechoty Legionów z Radomia oraz 11 Pułk Ułanów Legionowych z Radomia.

To była żywa lekcja historii potrzebna zarówno dzieciom, jak i dorosłym - mówili ci, którzy we wtorek wybrali się do Muzeum Wsi Radomskiej:

Jak podkreśla Przemysław Bednarczyk celem imprezy jest edukacja, przekazywanie wiedzy w przystępny, obrazowy sposób:

Święto Wojska Polskiego w Muzeum Wsi Radomskiej zakończyło się koncertem pieśni kawaleryjskich i legionowych w wykonaniu zespołu Bartodziejaki.

Patronat medialny nad imprezą sprawowało Radio Plus Radom.