Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

RADOM

Sprawdź, czy nie masz trujących grzybów

piątek, 08 września 2017 10:26 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Radomski sanepid zaprasza na bezpłatną kontrolę grzybów. Sprawdź, czy w Twoim koszyku nie ma trujących!

Ostatnie dni przyniosły prawdziwy wysyp grzybów. Można je znaleźć niemal wszędzie. Jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych?

- Mamy dwa rodzaje grzybów: są to grzyby rurkowe i blaszkowe. Wśród grzybów rurkowych mamy tylko grzyby jadalne lub niejadalne, natomiast wśród grzybów blaszkowych są niejadalne i śmiertelnie trujące. Zbierajmy tylko grzyby rurkowe. To są te grzyby, gdzie na spodniej stronie kapelusza drobne rureczki są poukładane jedna obok drugiej. To tworzy taką gąbkę od spodu kapelusza. Te grzyby z gąbką są jadalne, które możemy zbierać, a jeżeli trafi nam się niejadalny, to on nie spowoduje nigdy śmiertelnego zatrucia. Może spowodować objawy zatrucia pokarmowego - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu.

Jeśli ktoś nie jest pewien, czy grzyby, które zebrał są jadalne, warto udać się do sanepidu. Tam pracownicy bezpłatnie je sprawdzą w godzinach od 7:30 do 14.

- Co roku wydajemy atesty na grzyby dla tych, którzy handlują na targowiskach. Oprócz tego przychodzą po porady grzybiarze. Przynoszą czubajki kanie. Przynoszą czubajki i pytają czy to jest to, co kupili. Oprócz tego rydze mieliśmy, podgrzybki brunatne ludzie kupują i nie wiedzą, czy to jest to - mówi Joanna Matuska z sanepidu.