Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

RADOM

Kobieto! Nie pij w czasie ciąży!

wtorek, 10 października 2017 14:02 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Blisko jedna trzecia kobiet decyduje się na spożywanie alkoholu w czasie ciąży. Dziś w Radomiu odbyła się konferencja poświęcona skutkom sięgania po alkohol przez kobiety, które spodziewają się dziecka.

Konferencja zorganizowana została przez Stowarzyszenie Słoneczny Dom we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu. Podczas seminarium poruszony był temat alkoholizmu wśród kobiet, który wpływa bezpośrednio na zdrowie i życie ich dzieci.

Współcześnie po alkohol sięga coraz więcej kobiet. Obecnie jest to prawie półtora miliona pań w całej Polsce w wieku 18-25, 35-45 i ok. 50 lat. Problem alkoholizmu nie dotyka tylko pań z tzw. marginesu społecznego, ale również kobiet wykształconych, posiadających dobrą pracę i szczęśliwą rodzinę. Co powoduje, że kobiety sięgają po alkohol? Emocje, z którymi nie potrafią sobie poradzić, a także presja społeczna, która mówi, że każda kobieta w każdym podejmowanym przez siebie działaniu powinna być perfekcyjna: w domu, w pracy czy w relacjach z bliskimi. - Poprzez picie w samotności, kobiety nie mają możliwości konfrontacji ze światem zewnętrznym. Dlatego nie znajdą się osoby, które mogłyby im pomóc. - mówi Mirosława Grzeszczyk ze Stowarzyszenia Słoneczny Dom:

O konsekwencjach nałogu można by wiele napisać. Od problemów ze zdrowiem, poprzez utratę pracy, problemy rodzinne, aż do depresji, a niejednokrotnie nawet prób samobójczych.

Ogromne konsekwencje niesie za sobą spożywanie alkoholu w czasie ciąży. Picie w czasie ciąży powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu dziecka już od pierwszych tygodniach życia. Płodowy zespół alkoholowy (FAS) to zespół zaburzeń fizycznych i umysłowych, który spowodowany jest właśnie piciem alkoholu w czasie ciąży. Zaburzenia występujące u dziecka zależą od tego, w którym okresie matka decyduje się na spożywanie alkoholu oraz od jego ilości. Dzieci, dotknięte zaburzeniami utrudniają dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie, powodują także szereg problemów w nauce. Dzieci mają trudności z koncentracją, przyswajaniem wiedzy, często są nadpobudliwe i impulsywne. Nie potrafią zawierać przyjaźni, emocjonalnie i społecznie są opóźnione w stosunku do rówieśników. FAS powoduje również zaburzenia w rozwoju fizycznym. To nie tylko różnego rodzaju deformacje, ale także m.in problemy z koordynacją ruchową. Niestety, wiele kobiet mimo to decyduje się na spożywanie alkoholu w czasie ciąży. Często przyszłe matki nie zdają sobie sprawy, że każda ilość wypitego alkoholu może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. - Nie jesteśmy w stanie obliczyć bezpiecznej dawki alkoholu dla konkretnej kobiety. Najbezpieczniej jest po prostu po niego nie sięgać. - mówi Małgorzata Jamka z Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Radomiu:

Dzieci dotknięte zaburzeniami zmagają się z szeregiem zaburzeń, ale mają również wyjątkowe zalety. Trzeba tylko pochylić się nad nimi i spojrzeć na to, co dobre. - mówi Monika Wiater z punktu diagnostyczno-konsultacyjnego FASada w Warszawie:

Z problemami zmagają się dzieci, ale wiele trudności, problemów i załamań przechodzą również rodzice. Dzieci z FAS często trafiają do rodzin zastępczych, które dzięki odpowiedniej opiece mogą pomóc dzieciom w zmniejszaniu skutków zaburzeń. - Najważniejsze jest, by nie obwiniać dzieci. - apeluje Barbara Markowska z FASady:

Mimo prowadzonych kampanii, działań edukacyjnych i powtarzanego (dla niektórych do znudzenia) "w ciąży nie piję alkoholu" kobiety nadal decydują się na picie w ciąży. Apele trzeba caly czas powtarzać! - twierdzi Monika Bednarczyk z Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Radomiu: