Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

RADOM

Rak piersi to nie wyrok

piątek, 13 października 2017 11:10 / Autor: Monika Nowakowska
foto: RCO
Monika Nowakowska

Rak piersi – taką diagnozę słyszy każdego roku około 17 tysięcy Polek. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 1/5 wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Pażdziernik - to miesiąc walki z rakiem piersi.

To nowotwór, który można rozpoznać zanim zacznie dawać objawy. Wczesne wykrycie jest kluczowym etapem dla dalszych losów chorych, dlatego lekarze apelują i tłumaczą, a prowadzona przez nich konsekwentnie od lat edukacja przynosi efekty - tłumaczy profesor Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi:

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta po 50 roku życia:

Pani Krystyna zachorowała 13 lat temu. Przeszła operację i chemioterapię. Wie, jak ważne są regularne badania i samokontrola. Jej zdaniem, ogromne znaczenie ma także nastawienie psychiczne pacjenta. Przyznaje, że w czasie terapii bywają gorsze dni, ale trzeba umieć sobie z tym radzić, bo stawką jest zdrowie, a nawet życie:

Coraz więcej kobiet świadomie i odpowiedzialnie podchodzi do zdrowia i badań. Coraz częściej też rak diagnozowany jest w fazie, która daje szanse na powrót do normalnego życia. Natomiast – jak przekonuje profesor Tadeusz Pieńkowski – miarą sukcesu jest liczba pacjentek, które wygrały z chorobą. Obecnie w Polsce jest ich około 100 tysięcy. Niestety prognozy nie są optymistyczne. Zachorowań na nowotwory, w tym na raka piersi, będzie przybywać, dlatego konieczne są zakrojone na szeroką skalę programy profilaktyczne i stabilne finansowanie onkologii:

Ogromnym wsparciem dla pań z nowotworem raka piersi są Amazonki - Dana, ktore same zmagają się z tą chorobą - mówi rehabilitantka Teresa Wojciechowska:

Wszystkie osoby, które same zmagały się z tą chorobą, lub mają takie osoby wśród swoich bliskich oraz te, które cenią sobie profilaktykę mogą wziąć udział w Marszu Życia, który odbędzie się 20 paździenika.