Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

RADOM

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

wtorek, 17 października 2017 10:57 / Autor: Monika Nowakowska
foto: szpital miejski
Monika Nowakowska

Lekarze chcą zwrócić szczególną uwagę na konieczność wykonywania badań profilaktycznych.

- Zmiana w piersi nie jest od razu rakiem, nie należy się bać, że podczas wizyty u lekarza usłyszymy coś strasznego. W 80% wykrywane są zmiany łagodne, ale każdą z nich trzeba zdiagnozować - mówi doktor Danuta Krajewska, chirurg z Poradni Chorób Piersi Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Podkreśla, że „ rak to nie wyrok, niemniej jednak jest to choroba cywilizacyjna, a prognozy niestety nie są optymistyczne. Choruje coraz więcej kobiet i to w różnym wieku, do Poradni Chorób Piersi Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zgłaszają się coraz młodsze kobiety ale też i coraz starsze, w wieku powyżej 80 lat. W Poradni Chorób Piersi lekarze przyjmują dziennie około 50 pacjentów. Chorują nie tylko panie. Doktor Krajewska zachęca, aby korzystać z badań profilaktycznych - USG i mammografii.

W Radomiu bezpłatne badania mammograficzne wykonuje cyklicznie Radomski Szpital Specjalistyczny. Badania wykonywane są cyfrowym aparatem najnowszej generacji. Z programu bezpłatnych badań mogą korzystać panie między 50 – 69 rokiem życia, które w ciągu 2 ostatnich lat nie miały wykonywanej mammografii. Z danych Pracowni Mammografii wynika, że wśród 100 kobiet, które wykonały badanie w ramach programu profilaktyki raka piersi u 1 - 2 wykryto niepokojące zmiany.

W najbliższy piątek, 20 października w Radomiu zorganizowany zostanie marsz „Życia i nadziei ” - czyli Marsz Różowej Wstążki. Różowa wstążka jest znakiem solidarności z chorymi i ich rodzinami. Marsz „Życia i nadziei”wyruszy sprzed Radomskiego Szpitala Specjalistycznego o godz. 15.30 i przejdzie ulicami Radomia. Ma pokazać, ile kobiet dzięki profilaktyce - ale też i terapii - jest zdrowych, aktywnych zawodowo i szczęśliwych rodzinnie.

Na bezpłatne badanie mammograficzne należy się wcześniej zapisać pod nr tel. 361 55 51. Czas oczekiwania wynosi zaledwie kilka dni.