Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

RADOM

Odroczenie zamiast orzeczenia

środa, 25 października 2017 09:36 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Nic nowego w sprawie wygaszenia mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. W środę, 25 października Wojewódzki Sąd Administracyjny miał wydać orzeczenie w sprawie, jednak decyzja została odroczona.

Pełnomocnik prezydenta Michał Królikowski wniósł o zmianę składu sędziowskiego. Pełnomocnik prezydenta wniosek uzasadniał troską o dostateczną bezstronność postępowania. - Doświadczenie pokazuje, że w sprawach dotyczących osób o znacznej popularności zdarza się ze strony sądów wykazywanie daleko idącego pobłażania. Z drugiej strony dochodzi do sytuacji odwrotnej: sąd nie chcąc narazić się na zarzut łagodności i chcąc podkreślić swoją bezstronność, stają się czasami przesadnie rygorystyczne. - wyjaśnia Michał Królikowski i dodaje: - Pan prezydent chce być traktowany jak każdy mieszkaniec Radomia:

 

Decyzja o zmianie sędziego Marka Wroczyńskiego związana jest z jego publiczną wypowiedzią, w której sugerował że w związku z dużym zainteresowaniem społecznym sprawą Radosława Witkowskiego, będzie ona rozpatrywana szybciej. - Pomiędzy sprawą, która jest najpóźniejszą, wpłynęło 150 innych spraw. Dzisiejsza wokanda to same sprawy podatkowe. Nagle między nimi pojawia się - poza kolejnością wpływu - sprawa atypowa dla tego składu. - zauważa prof. Królikowski: 

 

Pełnomocnik wojewody mazowieckiego - Sebastian Oraniec - zauważył, że sprawy, których przedmiotem jest kwestia działalności np. wojewody w zakresie szeroko rozumianego nadzoru, są zwykle rozpoznawane szybciej niż "zwykłe sprawy":

 

Sąd odroczył rozprawę. Po rozpoznaniu wniosku sprawa wróci na wokandę. Postępowanie nadal prowadzone będzie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Termin kolejnej rozprawy póki co nie jest znany.

Przypomnijmy, wojewoda mazowiecki mandat prezydenta Radomia wygasił pod koniec czerwca na wniosek Centralnego Biura Śledczego. Zdaniem śledczych Radosław Witkowski złamał ustawę antykorupcyjną, bowiem od stycznia do kwietnia 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Prezydent miasta utrzymuje, że prawa nie złamał.

Zapraszamy do nas: