Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Goretti, dziewica i męczennica
Dziś jest: 05 lipca 2020

RADOM

Radomianie będą jeździć nowymi autobusami

środa, 15 listopada 2017 10:30 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Radomska firma Michalczewski wygrała ogłoszony przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji przetarg na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego. W przyszłym roku na ulice wyjedzie 28 fabrycznie nowych autobusów, wyposażonych między innymi w klimatyzację, monitoring, system Radomskiej Karty Miejskiej i System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

Obecnemu operatorowi linii 1, 2, 5, 6 i 26, czyli firmie Michalczewski dziesięcioletnia umowa skończy się w lipcu 2018 roku, więc już rok wcześniej zaczęła się nowa procedura przetargowa. Wpłynęło siedem ofert. Wożeniem pasażerów w naszym mieście były zainteresowane firmy z Radomia, Wrocławia, Torunia i Izabelina, a także konsorcja z Bełżyc i Świerklańca, Świętochłowic i Jaworzna oraz z Warszawy.

Wszyscy oferenci startujący w tym przetargu proponowali identyczne terminy płatności, wynoszące od 26 do 30 dni. Najdroższa oferta opiewała na kwotę 111.200.958 zł brutto (6,49 zł netto za wozokilometr), natomiast najtańsza na 88.926.498 zł brutto (5,19 zł netto za wozokilometr). Przetarg wygrała spółka Michalczewski, obsługująca teraz pięć powyższych linii.

Ze zwycięzcą przetargu umowa będzie podpisana na dziesięć lat. Nowy operator będzie wykonywać około 1.670.000 wozokilometrów rocznie (wozokilometr to 1000 metrów przejechanych przez jeden autobus). Będzie też zobowiązany do kupna dla celów realizacji powyższej umowy 28 fabrycznie nowych autobusów 12-metrowych. Wszystkie muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, czyli niskopodłogowe. Muszą też być wyposażone w klimatyzację, monitoring, ładowarki USB i tak zwany ciepły guzik, a ponadto w kasowniki w ramach systemu Radomskiej Karty Miejskiej i System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, czyli między innymi monitory, wyświetlacze i głosowe zapowiedzi przystanków. Co istotne - kierowcy zatrudnieni u nowego operatora będą wykonywać swoje obowiązki w oparciu o umowę o pracę.

Pierwsze cztery nowe autobusy wyjadą na radomskie ulice 1 sierpnia 2018 roku. Dziesięć dni później wykonawca ma realizować przewozy już siedemnastoma autobusami, a od 21 sierpnia 2018 roku ma być już komplet - 26 autobusów.

Zapraszamy do nas: