Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

RADOM

Razem dla trzeźwości

sobota, 25 listopada 2017 14:23 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Jak zapobiegać i walczyć z uzależnieniami? Na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci ogólnopolskiej konferencji naukowej "Człowiek w obliczu uzależnień".

Decyzją Sejmu 2017 rok jest rokiem troski o trzeźwość. W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu uczestnicy konferencji debatowali o uzależnieniach we wszelkich dziedzinach życia - od alkoholu i narkotyków, przez komputer i internet aż do zakupoholizmu.

- Ten temat "Człowiek w obliczu uzależnień" może wydawać się tematem o tym, co jest negatywne. O tym, co przytłacza człowieka, ale my chcemy pokazać, że człowiek wobec uzależnień ma wybór. Dlatego też dyrektor Polskiego Radia Rafał Porzeziński mówił o dwunastu krokach do miłości. Człowiek może iść w kierunku miłości. Nie musi iść w kierunku uzależnienia. Może wybrać dzięki wolności to, co jest wartością, która uszczęśliwia człowieka - mówi ks. Mirosław Kszczot, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Dwa lata temu biskup Henryk Tomasik powołał Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Trzeźwości. 25 dnia każdego miesiąca o 18:00 grupy działające na rzecz trzeźwości spotykają się i modlą. - Duszpasterstwo podejmuje też szereg innych działań - dodaje ks. Mirosław Kszczot.

- Mamy bardzo dużo nieszczęść, łez związanych z tym nierozwiązanym problemem - uzależnieniem. My duszpasterze często patrząc na młodzież zastanawiamy się, ile z tych osób podejmie dobre decyzje w życiu. Czy każde małżeństwo będzie udane - mówi biskup Henryk Tomasik.

Biskup Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości tłumaczył, że odpowiedzialność za trzeźwość narodu należy do rodziny, Kościoła, państwa i samorządu.

- Pytamy, dlaczego Kościół i duchowni zajmują się troską o trzeźwość narodu? My nie walczymy z alkoholem, ale walczymy o wolność i godność człowieka. Jako duchowni troszczymy się przede wszystkim o zbawienie człowieka. To jest nasza największa troska. Nadużywanie alkoholu powoduje odstępstwa od wiary, osłabienie wiary, czy też liczne grzechy, które mogą zagrażać zbawieniu człowieka - mówił bp Tadeusz Bronakowski.

Ks. dr Marek Dziewiecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił o zapobieganiu uzależnieniom. Podkreślił tutaj szczególną rolę rodziny. Zwrócił też uwagę, że problem z uzależnieniami cały czas rośnie.

- Nieustannie rośnie spożycie alkoholu. Sami nastolatkowie deklarują w anonimowych ankietach, że nadużywają alkoholu. Dochodzą narkotyki, dopalacze, hazard, uzależnienie od komputera, internetu - wylicza ks. Marek Dziewiecki.

- Wolność to jedna z ważniejszych wartości w życiu człowieka. Nasza uczelnia robi wiele na rzecz edukacji dla wolności. Uczymy studentów poruszania się w szeroko rozumianej przestrzeni wolności - mówiła na konferencji dr Elżbieta Kielska, rektor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

Szereg inicjatyw na rzecz trzeźwości podejmują siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Mariówce. Tłumaczy. s. Ewa Stolarek ze Zgromadzenia w Mariówce:

W konferencji wzięli także udział m.in. dr Marian Łakomski z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Radomiu, dr Krzysztof Linowski z Wyższej Szkoły Handlowej, a także ks. dr Konrad Wójcik z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Kolejny dzień konferencji 26 listopada od 9 do 16 w Wyższej Szkole Handlowej przy ul. Traugutta 61a.