Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Zakaz sprzedaży alkoholu po 22.00 w Radomiu

środa, 06 grudnia 2017 14:09 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Do Rady Miejskiej w Radomiu wpłynął wniosek, by zakazać sprzedaży alkoholu w sklepach od godz. 22 do godz. 6 rano. Dotyczy to głównie lokali, które znajdują się w blokach mieszkalnych. Z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że ponad 4 tys. dorosłych radomian ma problem z alkoholem. Z kolei dzieci, które wychowują się w rodzinach alkoholików szacuje się na ok. 8,2 tys.

Autorem wniosku jest radny Kazimierz Woźniak. - Ustawa, którą przyjął ostatnio Sejm, daje gminom większe możliwości ograniczania sprzedaży alkoholu. Proponuję wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w budynkach wielorodzinnych od 22 do 6 rano. Mam nadzieję, że wniosek trafi na podatny grunt. Tu chodzi o spokój mieszkańców w czasie ciszy nocnej – powiedział radny Woźniak.

Doktor psychologii ks. Marek Dziewiecki uważa, że regulacja prawna w tej sprawie jest bardzo korzystna dla społeczeństwa. - Fundamentalne pytanie, kto kupuje alkohol po 22.00? Osoby, które mają problem ze spożywaniem alkoholu – powiedział gość Radia Plus Radom. Dodał, że najważniejszym celem polityki państwa powinno być ograniczenia spożycia alkoholu przez 15 procent społeczeństwa, która jest zagrożone pijaństwem. - Pozostaje pytanie, na ile gminy będą korzystać z nowych regulacji prawnych – stwierdził autor kilkunastu książek z dziedziny psychologii wychowawczej, przygotowania do życia w rodzinie, profilaktyki i terapii uzależnień.

Kierownik Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Radomiu Agnieszka Łakomska poparła wprowadzone przez Sejm regulacje prawne. - Przekazanie odpowiedzialności samorządom jest dobrym rozwiązaniem. Tu nie chodzi, by regulować sprzedaż alkoholu globalnie, lecz ograniczać sprzedaż alkoholu, tam, gdzie zakłócany jest spokój mieszkańców – powiedziała kierownik ośrodka.

Z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dowiemy się, że w Radomiu jest od 10 do 14 tys. osób, które piją szkodliwie. Limit punktów sprzedaż ustalony przez radnych wynosi 850 punktów, w tym 500 w sklepach i 350 lokalach gastronomicznych. W 2016 roku sprzedaż prowadzono w 420 sklepach i 177 lokalach, zaś wartość sprzedanego alkoholu wyniosła 187 mln złotych.

W 2016 r. z pomocy materialnej MOPS w Radomiu z powodu uzależnienia lub nadużywania alkoholu przez co najmniej jednego z członków rodziny skorzystało 499 rodzin. Wysokość środków finansowych przeznaczonych przez MOPS w 2016 r. na pomoc rodzinom z problemem alkoholowym wyniosła 1,6 mln zł. Dochody uzyskane przez gminę z tytułu pobieranych opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2016 r. to 4,1 mln zł.

Analiza wielkości spożycia 100% alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca (dorośli i dzieci) to ok. 9,4 litra. Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol w Europie znajduje się na drugim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Szacuje się, że w Polsce każdego roku z powodu nadużywania alkoholu umiera kilkanaście tysięcy osób.