Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Pierwsi Męczennicy Świętego Kościoła Rzymskiego
Dziś jest: Czwartek, 30 czerwca 2022

RADOM

Platforma Obywatelska apeluje o sesję i rozsądek

środa, 20 grudnia 2017 12:17 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Radomska Platforma Obywatelska apeluje do przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu Dariusza Wójcika o jak najszybsze zwołanie sesji budżetowej. 

- Obowiązkiem każdego radnego jest działanie na rzecz i przede wszystkim w interesie miasta i swoich wyborców. Chcielibyśmy jasno wystąpić z apelem do przewodniczącego Wójcika: Panie przewodniczący, dzisiaj to na panu spoczywa odpowiedzialność tego, co się stało i tego, co się wydarzy. Chciałbym jako przewodniczący Platformy chciałbym  w imieniu radomskiej PO, ale i mieszkańców, którzy są gromko zbulwersowani tym, co się wydarzyło na Radzie Miejskiej  zaapelować do Pana  o jak najszybsze zwołanie rady, która uchwali budżet miasta. Nieuchwalenie budżetu miasta rodzi konsekwencje - powiedział szef radomskiej PO Rafał Rajkowski. Przewodniczący przywołał odwołanie przetargów przez prezydenta Radomia i zagrożenie 80 inwestycji. - Dzisiaj jakolwiek polemika nie ma znaczenia. Obowiązkiem przewodniczącego Rady Miejskiej jest zwołanie sesji budżetowej tak, aby nie było zawirowania w styczniu. Jestem w stanie zrozumieć, że prawem opozycji jest zagłosowanie przeciw, ale zdrowy rozsądek dotyczący właśnie odpowiedzialności za mieszkańców, za te wszelkie inwestycje leży właśnie po stronie każdego radnego - dodał Rafał Rajkowski.

Szef klubu radnych PO Wiesław Wędzonka ostrzegł, że miasto może stracić płynność finansową. - Jak się doczytamy w uchwale budżetowej tam są upoważnienia prezydenta do zaciągania kredytów, czyli dotrzymania pewnej ciągłości finansowej. Każda gmina, każda firma ma jakieś kredyty w banku, które usprawniają jej finanse. Gmina ma również takie upoważnienia dla prezydenta, jeżeli dobrze pamiętam, zaciągania kredytu to 50 mln zł - powiedział Wiesław Wędzonka. Mówił także o problematycznym usunięciu z porządku obrad uchwały o wydatkach niewygasających z tego roku. - Tam jest parę rozpoczętych inwestycji, które przechodzą na rok przyszły. Nie wiadomo jednak z jakich pieniędzy będą opłacone faktury.

Przypomnijmy, że poniedziałkowa sesja budżetowa zakończyła się fiaskiem. Za projektem głosowało 13 radnych, przeciw - 13 i 1 radny wstrzymał się od głosu.