Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

[AKTUALIZACJA] Inspektor Ochrony Danych zawiadomiony

czwartek, 04 stycznia 2018 10:53 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Dariusz Wójcik - przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu zawiadomił Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych o naruszeniu przez Mateusza Tyczyńskiego - dyrektora kancelarii prezydenta - ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Sprawa ma związek z wysłaniem przez Mateusza Tyczyńskiego pisma dotyczącego realizacji projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Dokument zawierał dane osobowe radnych, którzy zagłosowali przeciwko prezydenckiemu projektowi budżetu na przyszły rok oraz radnego, który wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Wójcik zwraca również uwagę na rzekomo bezprawne wykorzystanie przez dyrektora Tyczyńskiego adresów e-mail radomian, których projekty mogłyby być zagrożone.

W piśmie skierowanym do Jana Nowaka - Dyrektora Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych - wysłanym przez Dariusza Wójcika czytamy m.in: "Pismo Pana Dyrektora Kancelarii zostało przesłane drogą e-mailową do około 10 tys. mieszkańców Radomia, którzy uczestniczyli w tworzeniu budżetu obywatelskiego Miasta Radomia. W trakcie tworzenia budżetu obywatelskiego mieszkańcy Ci udostępnili Prezydentowi Miasta Radomia swoje dane osobowe i adresy email tylko i wyłącznie w celu kontaktu w sprawie projektu budżetu obywatelskiego. Dyrektor Kancelarii Prezydenta w sposób bezprawny wykorzystał dane osobowe znajdujące się w bazie danych związanych z tworzeniem budżetu wysyłając do tych mieszkańców wyżej wymienione pismo datowane na 20.12.2017 r. Tym samym Dyrektor Kancelarii wykorzystał dane, którymi nie miał prawa administrować, w celu szykanowania radnych a nie w związku z tworzeniem budżetu obywatelskiego, do czego baza tych danych była utworzona."

Dalej przewodniczący Wójcik uzasadnia: "Treść pisma jest jawną szykaną tych radnych, obwinianiem za unieważnienie przez Prezydenta przetargów na budowę boiska przy Zespole Szkół Elektronicznych, urządzenia do ćwiczeń w Parku Południe, modernizację placu zabaw i boiska na terenie Ogródka Jordanowskiego, wykonanie chodników oraz zagospodarowanie terenów zielonych przy ul. Kusocińskiego. Polecenie kontaktowania się mieszkańców bezpośrednio z tymi radnymi na numery telefonów podane przez Pana Tyczyńskiego celem udzielenia wyjaśnień co do rzekomych zagrożeń związanych z nieuchwaleniem budżetu, jest ukrytą formą nękania radnych i nie ma żadnego związku z udostępnianiem informacji publicznej w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Pismo zwiera również nieprawdziwe twierdzenia jakoby radni "bez podawania motywów swoich decyzji odrzucili w całości zaproponowany przez Prezydenta Radomia budżet", mimo, że przed głosowaniem nad tym projektem odbyła się długa dyskusja w ramach porządku obrad sesji Rady Miejskiej."

Z dokumentu wynika także, że pismo wysłane przez dyrektora Tyczyńskiego wzbudziło duże poruszenie wśród radomian, którzy "(...) w rozmowach telefonicznych, wiadomościach tekstowych i na bramkach portali internetowych obrażali radnych i nękali ciągłymi, licznymi telefonami".

W załączeniu Dariusz Wójcik przesłał również treść pisma, które do radomian wysłał Mateusz Tyczyński.

- Jeżeli prezydent myśli, że może nas brać przez swoich urzędników "na huki", to mu się to nie uda. - mówi przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik:

Stanowisko w tej sprawie zajął Dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński. - Przepisy nie zostały złamane. Czasy, w których urzędnicy nie odpowiadali przed wyborcami tylko przed swoim partyjnym zwierzchnictwem na szczęście odeszły już dawno w niepamięć. Dzisiaj jeśli radni podają do publicznej informacji numery telefonów, to muszę liczyć się z tym, że wyborcy będą z nich korzystać. - wyjaśnia:

Zapraszamy do nas: