Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr z Werony, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 04 czerwca 2020

RADOM

Seniorzy też potrafią się bawić!

poniedziałek, 22 stycznia 2018 15:00 / Autor: Michał Kaczor
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Wczoraj Dzień Babci, a dzisiaj Dzień Dziadka. Seniorzy w naszym regionie mają co robić! Gminy przygotowują dla nich wiele aktywności.

Dom "Senior+", Uniwersytet Trzeciego Wieku, kluby seniora i wiele innych. Polityka senioralna to ważny obszar dla wszystkich samorządów. W Radomiu funkcjonuje Karta Seniora, która uprawnia do licznych ulg - przy wyjściu do kina, do teatru, czy na basen. Mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik:

Jak dodaje wiceprezydent Jerzy Zawodnik, miasto wprowadza też program "Siła w Seniorach". To m.in. uruchomienie Centrum Aktywności Seniora, darmowe czujniki czadu, a także otworzenie poradni geriatrycznej.

W gminie Jedlnia-Letnisko seniorzy organizują imprezy i biorą udział w aktywnościach, które oferuje im samorząd. Wójt Piotr Leśnowolski mówi, że grupa jest tak liczna, że brakuje w niej miejsc.

Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu, podkreśla aktywność seniorów w kołach gospodyń wiejskich. W zeszłym roku gmina chciała utworzyć klub seniora, ale nie dostała dofinansowania. Wójt Kmieciak liczy, że uda się to w tym roku.

Jednym z miejsc spotkań jest klub seniora przy parafii św. Wacława w Radomiu. Organizowane są różnorodne aktywności łączące pokolenia - mówi Rafał Graczyk ze Stowarzyszenia Centrum Młodzieży ARKA:

Seniorzy przekonują, że nie mają dużych potrzeb.

Polityka senioralna jest ważnym elementem także dla władz państwowych. W tym roku do seniorów z budżetu trafi 15,6 mld zł. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej realizuje kilka znaczących programów z tego obszaru. Na edycję Programu „Senior+” 2018 przeznaczono 80 mln zł. Ta kwota pozwoli na utworzenie ok. 310 nowych placówek, w tym 60 Dziennych Domów i 250 Klubów „Senior+”. W tym roku na realizację Rządowego Programu na rzecz Osób Starszych ASOS zaplanowano kwotę 40 mln zł.

Zapraszamy do nas: