Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

RADOM

Radni: budżet będzie uchwalony

piątek, 26 stycznia 2018 14:56 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

- Mimo, że prezydent tego nie chce, budżet miasta Radomia zostanie uchwalony – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący rady miejskiej. Radni na sesji we wtorek wprowadzą swoje poprawki.

 Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu zadeklarował, że budżet miasta zostanie we wtorek uchwalony. Nie jest to jednak wynik negocjacji z kolegium prezydenckim. Radni chcą wykorzystać swoją „większość opozycyjną”.

Na dzisiejszej konferencji prasowej radni opozycyjni i niezależni zgodnie stwierdzili, że sposób działania prezydenta i jego zastępców jest dla nich nie do zaakceptowania. Przewodniczący Dariusz Wójcik zarzuca zastępcom prezydenta, że przekazują nieprawdę:

Przewodniczący Wójcik dodaje, że apelował do prezydenta o nierozstrzyganie przetargów i niepodejmowanie zobowiązań wydatkowych do czasu uchwalenia budżetu. – Tak się nie stało. W ostatnim tygodniu kancelaria prezydenta podpisywała umowy bez zgody rady miejskiej. Myślę, że podamy to analizie prawnej – mówi Dariusz Wójcik.

- Wykreślaliśmy z tego budżetu to, co nie służyło rozwojowi miasta, tylko służyło do opłacenia za pieniądze miejskie kampanii wyborczej pana prezydenta – mówi Marek Szary, przewodniczący klubu PiS.

Marek Szary przedstawił proponowane przez radnych poprawki. Radni proponują remont m.in. ul. Piastowskiej, chodniki przy pomniku WiN, ul. Królowej Jadwigi, Chorzowskiej, Józefowskiej, Pośredniej, Idalińskiej, Skarbowej, Paryskiej, czy Praskiej, budowę parkingu przy ul. Maratońskiej, zwiększenie wydatków na pomoc społeczną w zakresie dożywiania dzieci (1 mln zł), wymianę pieców, budowa centrum rehabilitacji.

Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, radna niezależna, mówi, że „nie chodziło o polityczną awanturę”.

Przewodniczący Dariusz Wójcik zapowiada, że budżet będzie uchwalony większością 16 radnych „opozycyjnych”. Zaprosił również prezydenta Radosława Witkowskiego do współpracy, żeby to był „wspólny budżet”.

W 16 radnych „opozycyjnych” jest również Jan Pszczoła z SLD, który zadeklarował, że nie zagłosuje za budżetem, w którym znajdą się pieniądze na film „Klecha”. Dariusz Wójcik mówi, że „można się dogadać”.

Na nasze pytanie radny Jan Pszczoła stwierdził, że rozmowy na ten temat będą na najbliższej sesji.

We wtorek o 16:00 początek sesji, na której radni wprowadzą swoje poprawki. Większością 16 radnych mogą sami je przegłosować i uchwalić budżet.

Zapraszamy do nas: