Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Zrób badanie - uniknij raka

środa, 31 stycznia 2018 11:11 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Pbp.org.pl
Monika Nowakowska

Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie. Każdego dnia z powodu nowotworu jelita umiera w Polsce aż 28 osób. Dlatego Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie wychodzi naprzeciw i zachęca do bezpłatnych badań kolonoskopowych.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w Polsce wynosi co roku 17 tysięcy. Ministerstwo Zdrowia chce z tym walczyć poprzez realizację darmowych badań kolonoskopowych w polskich szpitalach – wśród nich w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać osoby, które ukończyły 40 lat, ale nie tylko - mówi rzecznik lecznicy karolina Gajewska:

- Kwalifikacja pacjentów odbywa się przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej lub poprzez samodzielne zgłoszenie się do ośrodka - mówi rzecznik.

Z badań mogą skorzystać osoby wszystkie osoby w wieku: 50–65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego, 40–49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia - rodzice, rodzeństwo, dzieci, u którego rozpoznano raka jelita grubego, 25–49 lat pochodzące z rodziny Lyncha - w tym przypadku konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego oraz osoby z objawami klinicznymi sugerującymi istnienie raka jelita grubego lub te, które przeszły badanie w ostatnich 10 latach - poza pacjentami z zespołem Lyncha.

Dzięki realizacji programu Ministerstwo Zdrowia chce zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego o 60-90 procent - dodaje Karolina Gajewska:

- Badanie wykrywa polipy u ponad 25 proc. badanych, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby. Bezobjawowy rak wykrywany jest u 1 na 125 badanych. Kolonoskopię wykonuje się raz w życiu. Dalsze postępowanie zależy od tego, czy badanie wykryje jakieś zmiany.

Zachorowalność na nowotwory niestety rośnie. W Polsce każdego roku wykrywa się około 150 tysięcy nowych zachorowań na różnego typu nowotwory. Badania przesiewowe wykrywają chorobę na wczesnym etapie, gdy nie daje jeszcze objawów i można ją łatwo wyleczyć – tłumaczą lekarze. Są to badania w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego czyli mammografia, cytologia i kolonoskopia. Dzięki nim ograniczana jest umieralność z powodu tych chorób. Jak ważna jest profilaktyka przekonała się m.in. pani Krystyna. Zachorowała, gdy miała 47 lat:

Pacjent, który zdecyduje się na badanie kolonoskopowe powinien się do niego odpowiednio przygotować:

Najlepiej, jeśli na 3 dni przed badaniem przejdzie na dietę płynną. Może pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy – jednak bez warzyw i dodatków. W dniu poprzedzającym badanie pacjent może zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka. Po południu (ok. godz. 14.00) powinien zacząć przyjmować specjalny preparat do oczyszczenia okrężnicy. Reakcją organizmu będą liczne wypróżnienia. Od tego momentu nie może jeść, aż do badania.

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła (kolonoskop). Jest to badanie bezpieczne, które w szczególnych przypadkach może się odbyć w znieczuleniu – wymagane są wtedy aktualne badania krwi.

Badania wykonywane są w Zakładzie Gastroenterologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu wykonuje bezpłatne badania kolonoskopowe w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych” pt. „Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego”. Program finansuje Ministerstwo Zdrowia.

Wszelkie informacje dotyczące terminów i zasad wykonania badania należy uzgodnić w Sekretariacie Zakładu Gastroenterologii pok. K-40 (parter budynku głównego Szpitala) lub telefonicznie 48 361–33–97.

Zapraszamy do nas: