Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

RADOM

Szpitalowi brakuje środków na inwestycje

wtorek, 20 lutego 2018 11:01 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na radomskim Józefowie potrzebuje środków na inwestycje. Najwyższa Izba Kontroli zaleciła, by lecznica utworzyła Pracownię Cytostatyczną. Na remont czeka także szpitalna kuchnia. - Analizujemy możliwości przesunięć środków z innych działów - komentuje Adam Struzik, marszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Bożenna Pacholczak z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu poinformowała, że w chwili obecnej brakuje w budżecie Mazowsza środków na inwestycje w lecznicy. - Złożyłam poprawki do budżetu na remont kuchni i utworzenie Pracowni Cytostatycznej, wskazując źródła finansowania. Liczę, że te środki znajdą się – powiedziała Bożenna Pacholczak, która jest także radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Szczególnie pilnym zadaniem jest utworzenie Pracowni Cytostatycznej. Szpital otrzymał właśnie protokół pokontrolny NIK. - Mamy wytyczne, aby tę pracownię otworzyć. Jeśli jej nie będzie, mogą przestać funkcjonować w części oddziały onkologiczny, hematologiczny i pulmonologiczny. Potrzebujemy pozyskać na ten cel ok. 3 mln złotych – wyjaśnia Bożenna Pacholczak. Lecznica przygotowuje obecnie projekt pracowni:

Kolejnym zdaniem, które stoi przed szpitalem to remont 17-letniej kuchni. Obecnie szpital korzysta z oferty firmy kateringowej, ale przygotowywanie posiłków odbywa się w jej pomieszczeniach. - Nie ma w okolicach Radomia firmy, która mogłaby zapewnić przygotowywanie posiłków u siebie. Miesięczne trzeba przygotować 19 tys. posiłków – informuje Bożenna Pacholczak.

MSS szuka środków nie tylko w Samorządzie Województwa Mazowieckiego, ale również w Ministerstwie Zdrowia. - Ponad 5 mln złotych otrzymaliśmy z resortu na wyposażenie sali hybrydowej. 1,8 mln zł z Sejmiku otrzymaliśmy środki na prace remontowe tej sali – mówi Bożenna Pacholczak.W planach szpitala była też termomodernizacja całego obiektu. Podpisano promesę od marszałka na wkład własny na kwotę 4 mln złotych. Wniosek przeszedł oceną formalną, jednak nie przeszedł oceny merytorycznej, bowiem zabrakło 0,2 pkt. - To nie jest koniec marzeń, by szpital pozyskał środki na te zadania. Obecnie analizujemy możliwości przesunięć środków z innych działów – komentuje marszałek Mazowsza Adam Struzik:

Do braku środków na prace remontowe szpitala odniosła się poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Kwiecień, która była gościem Bilansu Dnia:

Szpital na Józefowie złożył ponadto do ministerstwa zdrowia wniosek na doposażenie oddziałów na 17 mln złotych. Udział własny lecznicy to ok. 3,5 mln złotych.

Zapraszamy do nas: