Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: 04 lipca 2020

RADOM

PiS oferuje pomoc prezydentowi

wtorek, 20 lutego 2018 14:05 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

- Jeżeli jest potrzebna konsultacja prawno-finansowa oraz podpowiedź w zakresie procedury dojścia do ogłoszenia przetargu przed podpisaniem umowy z wojewodą służymy pomocą - zadeklarowali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o przetarg na przebudowę alei Wojska Polskiego w Radomiu.

 

Spór "przetargowy" trwa od soboty. Parlamentarzyści PiS zwołali wtedy konferencję prasową, na której zaapelowali do prezydenta Radomia, by nie zwlekał z ogłoszeniem przetargu na aleję Wojska Polskiego. - Przetarg powinien być już rozpisany. Mamy połowę lutego. Jeżeli przetarg zostanie na dniach ogłoszony, to pewnie rozstrzygnięcie nastąpi bliżej czerwca i zostanie niewiele czasu. Te środki, które są przewidziane do wydatkowania na 2018 rok to niebagatelna kwota - 28 mln 700 tys. zł, która musi być w tym roku wydana - mówił poseł Wojciech Skurkiewicz.

W odpowiedzi wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak argumentował, że nie można rozpisać przetargu przed podpisaniem umowy na dofinansowanie inwestycji. – Jeśli parlamentarzyści, w tym dwaj ministrowie, tego nie wiedzą, to jest to bardzo niepokojące. Wszystkie niezbędne dokumenty wojewoda od nas już otrzymał. Trzykrotnie prosiliśmy, by przystąpił do podpisania umowy. Niestety nadal bez rezultatu - powiedział Konrad Frysztak.

Z kolei wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz twierdzi, że przetarg można ogłosić bez umowy. - Niepotrzebna jest żadna umowa z wojewodą do tego, żeby miasto ogłosiło przetarg na Wojska Polskiego, dlatego że ma promesę od ministra finansów raz ma zapisane środki w budżecie państwa. Jest to wystarczający gwarant tego, że te pieniądze są zabezpieczone. Po drugie, jeżeli panu prezydentowi tak zależy na podpisaniu tej umowy, to proszę mi wyjaśnić dlaczego przez ponad miesiąc nie mogliśmy doprosić się od pana prezydenta podstawowych danych do umowy. Udało się po ponad miesiącu. Wszystko jest na najlepszej drodze i w najbliższym czasie ta umowa będzie mogła być podpisana - skomentował sprawę w nagraniu na portalu społecznościowym Artur Standowicz.

Do sprawy wrócili dziś parlamentarzyści i wydali oświadczenie. "Równolegle z pracami nad podpisaniem umowy z wojewodą możliwe jest uruchomienie procedury przetargowej i jak najszybsze wyłonienie wykonawcy. Jest to działanie jak najbardziej zgodne z prawem i możliwe do realizacji. Niejednokrotnie stosowane w samorządach, również w Radomiu. Nie ma bowiem żadnej prawnej przeszkody, żeby tak właśnie zrobić. Działanie takie zależy wyłącznie od decyzji i dobrej woli prezydenta Radomia, do czego naszą konferencją chcieliśmy pana prezydenta zdopingować. Czas bowiem ucieka i miasto Radom nie może zmarnować szansy jaką otrzymało" - czytamy w oświadczeniu. Politycy deklarują jednocześnie pomoc magistratowi w sprawach prawnych i finansowych.

Poniżej treść oświadczenia:

Konferencja nasza, na której zaapelowaliśmy do prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego o jak najszybsze ogłoszenie przetargu na przebudowę alei Wojska Polskiego oraz ulic Żółkiewskiego i Zwolińskiego podyktowana jest troską i zaniepokojeniem o ten ważny dla Radomia projekt. Podkreślić należy to, że jako parlamentarzyści PiS od samego początku wspieramy miasto w zdobyciu środków z budżetu państwa na ten cel. To dzięki poprawce PiS do budżetu państwa możliwe było dofinansowanie dokumentacji projektowej w wysokości ponad 1,2 mln zł. Kolejnym naszym krokiem było zabezpieczenie środków na samą już budowę w wysokości ponad 93 mln zł, czyli 80% kosztów realizacji inwestycji. W bieżącym 2018 r. prezydent Radomia zobowiązał się do wydatkowania 28.320.000 zł dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa. Wydatkowanie tak ogromnej kwoty wymaga szybkiego działania.

Równolegle z pracami nad podpisaniem umowy z wojewodą możliwe jest uruchomienie procedury przetargowej i jak najszybsze wyłonienie wykonawcy. Jest to działanie jak najbardziej zgodne z prawem i możliwe do realizacji. Niejednokrotnie stosowane w samorządach, również w Radomiu. Nie ma bowiem żadnej prawnej przeszkody, żeby tak właśnie zrobić. Działanie takie zależy wyłącznie od decyzji i dobrej woli prezydenta Radomia, do czego naszą konferencją chcieliśmy pana prezydenta zdopingować. Czas bowiem ucieka i miasto Radom nie może zmarnować szansy jaką otrzymało. To największe środki z budżetu państwa na inwestycję realizowaną przez radomski samorząd.

Zróbmy wszystko, żeby się udało. Parlamentarzyści PiS na pewno będą tej sprawie bacznie się przyglądać i służą pomocą panu prezydentowi. Jeżeli jest potrzebna konsultacja prawno-finansowa oraz podpowiedź w zakresie procedury dojścia do ogłoszenia przetargu przed podpisaniem umowy z wojewodą służymy pomocą. Oczekujemy od prezydenta działania a nie przerzucania odpowiedzialności za swoją nieudolność na innych. Posłowie swoje zadanie już wykonali. Przetarg musi ogłosić miasto. Dlatego oczekujemy podjęcia działań a nie szukania winnych u innych.

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Radomskiej

Zapraszamy do nas: