Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mnin
Dziś jest: Czwartek, 13 maja 2021

RADOM

Synoptycy ostrzegają przed mrozami

sobota, 24 lutego 2018 08:06 / Autor: Monika Nowakowska
foto:pixabay
Monika Nowakowska

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnymi mrozami w weekend. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarski Wodnej, w całym kraju temperatura spadnie poniżej zera, a w nocy termometry pokażą nawet minus kilkanaście stopni.

Dziś jeszcze nie ma ostrzeżeń IMGW przed mrozami, ale w najbliższym czasie temperatura znacząco spadnie. W weekend termometry wskażą od minus 5 stopni w dzień do minus kilkunastu w nocy.

Najmroźniej będzie w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek. W woj. mazowieckim prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -15°C do -12°C. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 10 km/h do 15 km/h. Taka temperatura może już zagrozić życiu i zdrowiu. Służby apelują, aby zwracać uwagę na osoby starsze i bezdomne, które mogą potrzebować pomocy podczas mrozów i zgłaszać takie przypadki dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 986.

Policja i Straż Miejska patrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. To dworce, przystanki, pustostany czy ogródki działkowe. Policjanci ratujący bezdomnych przed wychłodzeniem przewożą ich do ośrodków, w których mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i spędzić noc.

Na terenie Radomia działają domy dla bezdomnych, które udzielają schronienia i pomocy osobom bezdomnym oraz skupiają się na zapewnieniu gorącego posiłku oraz niezbędnej odzieży.

Dom dla Bezdomnych Kobiet mieści się przy ul. Zagłoby 3; tel.: 48 365 26 29. W okresie jesienno-zimowym prowadzona jest też noclegownia dla mężczyzn i kobiet:Dom dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Słowackiego 188; tel.: 48 360 01 91. Dodatkowo przy Domu dla bezdomnych Mężczyzn przy ulicy Słowackiego 188 w Radomiu funkcjonuje specjalnie do tego celu stworzona ogrzewalnia, w której osoby potrzebujące mogą się ogrzać i napić gorącej herbaty.

Od listopada do wczoraj z powodu wychłodzenia zmarło w Polsce 39 osób. To ponad dwa razy mniej niż w zeszłym ubiegłym – w analogicznym okresie zmarło 105 osób.