Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia:
Dziś jest: 24 października 2020

RADOM

Apel o rozmowy bez polityki

piątek, 02 marca 2018 13:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Spotkajmy się wspólnie, naprawdę bez polityki, by usiąść do stołu i nanieść takie zmiany do budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej, żeby były one dobre dla wszyskich mieszkańców Radomia. - apeluje radna radomskiej PO Magdalena Lasota. Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie radnych z władzami miasta.

Który prezydent na rok wyborczy robi zły budżet?

Podczas konferencji prasowej radni Platformy Obywatelskiej przekonywali, że zarówno przedstawiony przez prezydenta Radosława Witkowskiego projekt budżetu na 2018 rok oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa były dobrze przygotowane. - Pokażcie mi prezydenta, który zrobiłby zły budżet na rok wyborczy. - mówi radny Roman Korczyński:

Przypomnijmy, Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała radę miejską do zmiany budżetu. Według przewodniczącego kolegium, przyjęcie uchwały z poprawkami narusza ustawę o finansach publicznych.Przewodniczący RIO stwierdził, że przyjęcie 30 stycznia 2018 roku uchwały budżetowej z poprawkami radnych spowodowało naruszenie artykułu 229 ustawy o finansach publicznych. Polega to na rozbieżności poziomu wydatków, dochodów, przychodów i deficytu zapisanych w planie budżetu miasta z kwotami wpisanymi do Wieloletniej Prognozy Finansowej przyjętej w grudniu 2017 roku. Prezydent Radosław Witkowski zaprosił radnych do rozmów nad zmianami. Radni Platformy Obywatelskiej deklarują, że są gotowi do rozmów. - Wybierzemy rzeczy najważniejsze, priorytetowe, które zadowolą przede wszystkim mieszkańców Radomia. Nie polityka tu decyduje, tylko dobro naszych mieszkańców. - zapewnia Roman Kordziński.

O odpolitycznienie rozmów apeluje również radna Magdalena Lasota:

 Porozumienie w sprawie rehabilitacji?

Radni przekonują, że są gotowi do rozmów w sprawie budowy Radomskiego Centrum Rehabilitacji. Jednak ta inwestycja nie jest wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Przygotowany kosztorys zawiera stawki sprzed kilku lat. Dopóki nie powstanie nowy kosztorys, ciężko będzie podejmować jakiekolwiek decyzje. - Bierzemy "za zakładników" posłów PiS-u, którzy przed kamerami oświadczyli, że jeśli rozpocznie się budowa rehabilitacji, to oni znajdą brakujące kwoty na to, by ta budowa dobiegła końca w realnym czasie. - mówi radny Wiesław Wędzonka i dodaje: - Radni Prawa i Sprawiedliwości wskazali finansowanie rehabilitacji poprzez wykreślenie trasy N-S. My się na to nie zgadzamy:

 Pięćdziesiąt sześć milionów złotych to zdaniem radnej Małgorzaty Zając zbyt wysoka kwota na finansowanie budowy rehabilitacji w Radomiu. Jako przykład pokazuje Szczecin:

 Zawsze staliśmy murem za Radkiem!

Podczas konferencji prasowej radni odnieśli się również do decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącej wygaszenia mandatu prezydenta miasta. - Jeśli wojewoda odwoła się od decyzji sądu pokaże, że to wyłącznie droga polityczna. - mówi radna Magdalena Lasota. - Wyrok, a zwłaszcza jego uzasadnienie świadczy tylko o tym, jak niekompetentny jest pan wojewoda oraz funkcjonariusze CBA. - dodaje radny Roman Kordziński:

Przypomnijmy, we wtorek wydział zamiejscowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Radomiu uchylił zarządzenie zastępcze wojewody mazowieckiego w sprawie wygaszenia mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Obciążył też stronę skarżącą kosztami postępowania sądowego.