Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

RADOM

To nie sesja, to prezydencka ustawka

czwartek, 15 marca 2018 12:57 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- To nie była sesja, tylko przygotowana przez prezydenta ustawka i prowokacja. - w ten sposób Dariusz Wójcik - przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu komentuje wtorkową sesję, w której udział wzięli mieszkańcy miasta.

Nie liczy się dobro miasta, tylko dobra zabawa

Podczas konferencji prasowej przewodniczący Dariusz Wójcik wrócił do wtorkowej sesji Rady Miejskiej. Zdaniem przewodniczącego Wójcika prezydent nie informował nikogo o tym, że w programie sesji znajdzie się również rozmowa o Radomskim Programie Drogowym. O tym punkcie radni mieli dowiedzieć się na dziesięć minut przed rozpoczęciem sesji. Natomiast o tym, że temat dróg gruntowych będzie poruszany podczas zebrania wiedzieli mieszkańcy tych ulic, który licznie przybyli na sesję. - W taki sposób nie możemy procedować, ja zostałem nazwany kłamcą. - mówi przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik:

Przewodniczący zapowiedział, że jeśli ponownie dojdzie do sytuacji, w której radni za późno dowiedzą się o jakimś punkcie obrad, to będzie zarządzał przerwę, która potrwa do następnego dnia. Dzięki temu radni będą mieli możliwość zapoznania się z tematem.

Podczas konferencji prasowej przewodniczący podzielił się również swoimi wątpliwościami co do osób, które wybrały się na wtorkową sesję. - Większość mieszkańców to byli mieszkańcy, którzy zabiegali o to, żeby wyjść z błota. Ale były też osoby, które były prowokatorami:

Pomoc przy alei Wojska Polskiego

Przewodniczący zwrócił się o pilne dostarczenie do biura Rady Miejskiej projektu uchwały Wieloletniej Prognozy Finansowej i zmian w budżecie, by na poniedziałkowej sesji można było procedować w tej sprawie. - Prezydent twierdzi, że nie może ogłosić przetargu, dopóki inwestycja nie będzie wpisana do budżetu i WPF. Oczywiście jest to nieprawda. - mówi Dariusz Wójcik:

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej zaplanowana jest na poniedziałek, 19 marca.

Prezydent natomiast poinformował przewodniczącego Wójcika, że projekty uchwał wprowadzające zmiany w budżecie oraz WPF zostaną złożone w Biurze Rady Miejskiej "niezwłocznie po ich rzetelnym i profesjonalnym przygotowaniu". Jak informuje Janusz Kalinowski z biura prasowego, prezydent podkreślił, że nie chce powtórzyć błędów radnych, których zmiany w budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Dlatego czuje się zobowiązany do starannego przygotowania projektów uchwał, bez zbędnej presji czasu. Prezydent Radosław Witkowski zadeklarował, że wspomniane dokumenty zostaną przygotowane bez zbędnej zwłoki. Zapewnił, że zależy mu, by proces wprowadzenia pozyskanych pieniędzy do budżetu miasta oraz związane z tym zmiany w WPF, jak i samą inwestycję, przeprowadzić jak najszybciej.

Emocjonujący Program Drogowy

W czasie konferencji prasowej radni odnieśli się również do emocji, które budzi Radomski Program Drogowy. Od pewnego czasu w opinii publicznej krąży nieprawda, jakoby radni Prawa i Sprawiedliwości i radni niezależni są przeciwko Radomskiemu Programowi Drogowemu. Nie jest tak. - przekonuje radny PiS Jerzy Pacholec. Jak wyjaśniał podczas konferencji, radni chcieli rozmawiać z prezydentem na temat utwardzania ulic w mieście:

- Naszym celem nie było skreślenie Radomskiego Programu Drogowego. Chcieliśmy przede wszystkim racjonalności i przejrzystości wydatków - w tym RPD. - wyjaśnia Katarzyna Pastuszka-Chorobotowicz - przewodnicząca klubu Bezpartyjnych:

Ostatecznie we wtorek radni przyjęli poprawkę prezydenta rozszerzającą listę ulic do utwardzenia o ponad 60 pozycji. W tym roku nowa asfaltowa nawierzchnia będzie układana na całej długości lub na nieutwardzonych fragmentach ulic: Altanowej, Bagiennej, Banacha, Barlickiego, Bartniczej, Błędowskiej, Chłodnej, Cichawy, Ciesielskiej, Czarnieckiego, , Dobrej Drzymały, Garbarskiej, Gęsiej, Godowskiej, Grójeckiej, Gruntowej, Góralskiej, Hipotecznej, Iglastej, Inwalidów Wojennych, Jaśminowej, Józefowskiej, Klwateckiej, Komunalnej, Kończyckiej, Kurdwanów, Kurpiowskiej, ks. Tadeusza Ofiary, Legackiego, Marglowej, Masztowej, Mieszka I, Mostowej, Nadrzecznej, Obozowej, Ozdobnej, Perzanowskiej, Piotra Skargi, Podleśnej, Polnej, Pośredniej, Puszczańskiej, Radiowej, Rawskiej, Różanej, Siarczyńskiego, Skrajnej, Skórzanej, Stodolnej, Stromej, Syrokomli, Towarzyskiej, Wośnickiej, Zofii Wronckiej (wcześniej Deperasińskiego), Wycecha, Wyścigowej, Zachodniej, Zawilcowej, Ziemowita i Zwierzynieckiej.

Zapraszamy do nas: